Պաշտոնական այցով Հայաստանում է Վրաստանի պաշտպանության նախարարը
27 Փետրվարի, 2020 17:51ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում Վրաստանի պաշտպանության նախարարի դիմավորման պաշտոնական արարողությունից հետո կայացել է Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարների առանձնազրույցը, որին հաջորդել է պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Քննարկվել են միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանը, պաշտպանական ոլորտում երկու երկրների համագործակցությանն առնչվող հարցեր, ինչպես նաև Հայաստանի և Վրաստանի մասնակցությամբ բազմակողմ ձևաչափով փոխգործակցության հնարավորությունները։
Դավիթ Տոնոյանը և Իրակլի Ղարիբաշվիլին ստորագրել են Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության և Վրաստանի պաշտպանության նախարարության միջև պաշտպանության ոլորտում երկկողմ համագործակցության 2020թ․ ծրագիրը։
Հանդիպման արդյունքներով երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ:
Այցի շրջանակում Վրաստանի պաշտպանության նախարար Իրակլի Ղարիբաշվիլիի գլխավորած պատվիրակությունն այցելելու է նաև Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր` հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության սրբադասված նահատակների հիշատակին:

Министр обороны Грузии находится в Армении с официальным визитом
27 Февраля, 2020 17:51После официальной церемонии встречи министра обороны Грузии в административном комплексе МО РА состоялся частный разговор между руководителями оборонных ведомств Республики Армения и Грузии, после чего состоялась встреча делегаций в расширенном составе.
Были обсуждены вопросы, касающиеся международной и региональной безопасности и стабильности, сотрудничества между двумя странами в оборонной сфере, а также возможности сотрудничества в многостороннем формате с участием Армении и Грузии.
Давид Тоноян и Ираклий Гарибашвили подписали Программу двустороннего сотрудничества в оборонной сфере на 2020 г. между министерствами обороны Грузии и Армении.
По итогам встречи руководители оборонных ведомств двух стран выступили с совместным заявлением. В рамках визита делегация во главе с министром обороны Грузии Ираклием Гарибашвили посетит Мемориальный комплекс Цицернакаберд, чтобы почтить память жертв Геноцида армян.