14 Փետրվարի, 2020 17:14Այցի նպատակն էր ծանոթանալ Գերմանիայի զինված ուժերում «ներքին առաջնորդության» (Innere Führung) հայեցակարգի ներդրման փորձառությանը: Հայեցակարգը, որն իր մեջ խտացնում է նաև «համազգեստով քաղաքացի» սկզբունքի իրականացումը, Բունդեսվերի ինստիտուցիոնալ մշակույթի առանցքն է և զինված ուժերի անձնակազմի առաջնորդության ու փոխհարաբերությունների կառուցման հիմնարար սկզբունքը:
Հաշվի առնելով, որ Գերմանիայի զինված ուժերը հայեցակարգի ներդրման շնորհիվ լուրջ հաջողություններ են գրանցել զինծառայողների իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության, զինված ուժերում բարոյահոգեբանական մթնոլորտի ամրապնդման ուղղությամբ, այցի շրջանակներում ուսումնասիրվել է գերմանական կողմի փորձը ՀՀ զինված ուժերում կիրառելու հնարավորության հեռանկարը:
ՀՀ ՊՆ պատվիրակությունն այցի շրջանակում եղել է նաև Գերմանիայի զինված ուժերի հարցերով խորհրդարանական հանձնակատարի գրասենյակում և Գերմանիայի զինված ուժերի ասոցիացիայում:

The visit of the delegation of the RA Ministry of Defense to the Federal Republic of Germany
14 February, 2020 17:14The aim of the visit was to learn about the experience of implementing the concept "Internal leadership" (Innere Führung) in the Armed Forces of Germany. The concept, which also encompasses the implementation of the "citizen in uniform" principle, is at the core of the institutional culture of Bundeswehr and fundamental principle for the leadership of the personnel of the Armed Forces and building relationships.
Taking into account that due to the implementation of the concept the Armed Forces of Germany made significant progress in protecting the rights and freedoms of servicemen, strengthening the moral and psychological atmosphere in the Armed Forces, the prospects of applying the experience of the German side in the Armed Forces of Armenia were examined within the framework of the visit.
The delegation of the RA Ministry of Defense also visited the office of the Parliamentary Commissioner for the Armed Forces of Germany and the German Armed Forces Association.