ՀՀ պաշտպանության նախարարության 2019թ. կատարած հիմնական աշխատանքների արդյունքների վերաբերյալ հաշվետվության սեղմագիր
17 Հունվարի, 2020 18:43
Հաշվետու ժամանակահատվածում՝
1. Հաստատվել է ՀՀ ՊՆ և ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի նոր կառուցվածքը:
2. ՀՀ զինված ուժերը համալրվել են մեծաքանակ սպառազինությամբ և ռազմական տեխնիկայով, այդ թվում՝ ՍՈՒ-30ՍՄ բազմաֆունկցիոնալ ինքնաթիռներով, ՏՈՐ-Մ2ԿՄ հակաօդային պաշտպանության համալիրներով և այլ միջոցներով:
3. Անցկացվել են մարտավարական զորավարժություններ և հսկողական պարապմունքներ: Զորքերի կառավարման ունակությունների կատարելագործման, ստորաբաժանումների դաշտային վարժվածության բարձրացման նպատակով 2019թ. սեպտեմբերի 24-ից հոկտեմբերի 5-ն անցկացվել է ռազմավարական զորավարժություն՝ զորահավաքային ռեսուրսների ընդգրկմամբ (ամբողջ ծավալով ընդգրկվել են ՀՀ զինված ուժերի կցագրված զորահավաքային ռեսուրսները): Ռազմավարական զորավարժությունների ընթացքում 5 և 10 օր ժամկետով զինա­պարտները մասնակցել են զորամասերում մարտական ներդաշնակեցմանը:
4. Մեծածավալ աշխատանքներ են իրականացվել մարտական հերթապահության կատարելագործման ուղղությամբ. մարտական դիրքերը և հենակետերը համալրվել են տեսադիտարկման համակարգերով, արևային կայաններով, ապահովվել են խմելու ջրով և էլեկտրական հոսանքով,:
5. Վերանայվել են ռազմաուսումնական հաստատությունների ծրագրերը, ներդրվել են տարբեր մակարդակի դասընթացներ: Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանում մեկնարկել է «Պետության ռազմական անվտանգություն» խորագրով գերատեսչական ակադեմիական վերապատրաստման 4-ամսյա դասընթաց: Նշված դասընթացի նպատակն է ամբողջական դարձնել ռազմական կրթության ցիկլը՝ ունենալով ամբողջական կրթություն՝ վարժարանից մինչև ռազմավարական օղակները:
6. Բարձրացվել է զինծառայողների դրամական բավարարման չափը:
7. Մեծածավալ աշխատանքներ են իրականացվել թիկունքային ապահովման խնդիրների լուծման ուղղությամբ: 2019թ-ի հունիս ամսից մեկնարկել է մասնավոր գործընկերոջ կողմից փորձնական ծրագրի իրականացումը՝ ավելի քան 40 զորամասում իրականացվում է սննդի պատրաստման և մատուցման ծառայություն: Ձեռք են բերվել և ՀՀ զինված ուժերում ներդրվել նոր տեսակի կիսաճտքավոր կոշիկներ, առավել որակյալ և հարմարավետ գուլպաներ և տաք ներքնաշորեր:
8. Կնքվել և կատարվել են 2019թ. գնումների պլանով նախատեսված ներհանրապետական արտադրության և նորոգման պայմանագրերը:
9. Մշակվել և գործողության է դրվել (ՊՆ պաշտոնական կայքէջում տեղադրումով) ԶԼՄ-ների հավատարմագրման նոր կարգ: ՀՀ ՊՆ պաշտոնական կայքէջի (mil.am) բջջային հավելվածն արդեն հասանելի կլինի Android և IOS օպերացիոն համակարգերում:
10. «Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի կարգապահական կանոնագիրք» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը ներկայացվել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմ, հավանության է արժանացել ՀՀ կառավարության նիստում և ներկայացվել է ՀՀ Ազգային ժողով, ընդգրկվել է ՀՀ ԱԺ մեծ օրակարգ: Օրենքի նախագծում ամբողջությամբ հաշվի են առնվել ՄԻՊ աշխատակազմի կողմից ներկայացված կարգավորումները:
11. «Պատիվ ունեմ» ծրագրով ուսումնառության ընթացքում դասակի հրամանատարի պաշտոնի համալրման զինվորական պատրաստություն անցած և զինվորական ծառայության զորակոչված քաղաքացիների պայմանագրային զինվորական ծառայության ժամկետը սահմանվել է 2 տարի 3 ամիս (որից 3 ամիսը՝ որպես ուսումնական հավաքներ)՝ նախկին 3 տարվա փոխարեն:
12. ՀՀ ՊՆ բնակարանաշինության ծրագրով շահագործման է հանձնվել 5 բնակե­լի շենք՝ Գորիսում, Սիսիանում, Վայքում, Գյումրիում և Չոփրլուում (2020թ. հունվարի 28-ին նախատեսվում է ևս 2 շենքի հանձնում):
13. Շարունակվել են ՀՀ միջազգային ռազմաքաղաքական դիրքերի ամրապնդմանը և զինված ուժերի զարգացմանն ուղղված աշխատանքները.
ՀՀ ԶՈւ զորախմբերը մասնակցել են ՀԱՊԿ զորավարժությունների,
ՆԱՏՕ-ի և ԱՄՆ-ի հետ համագործակցության շրջանակներում շարունակվել են ռազմաքաղաքական խորհրդակցությունները,
Հայ-ռուսական ռազմատեխնիկական համագործակցության շրջանակներում ստորագրվել են  ռազմատեխնիկական արտադրանքի մատակարարման պայմանագրեր,
Շարունակվել է ՀՀ ԶՈւ զորախմբերի մասնակցությունը միջազգային առաքելու­թյուններին, ինչպես նաև հայ մասնագետների հումանիտար առաքե­լությունը Սիրիայում:
14. Կատարվել են զինվորական կենսաթոշակների և ամենամսյա պարգևավճարների նշանակումներ:
ՀՀ կառավարության 2018թ. դեկտեմբերի 27-ի թիվ 1535-Ն որոշմամբ ՀՀ պաշտպանության  նախարարությանը  հատկացված  միջոցների շրջա­նակներում ՊՆ կենտրոնական բնակա­րանային հանձնաժողովի կողմից նախկին զինծա­ռա­յողներին տրամադրվել են բնակա­րանի գնման վկայագրեր:
«Հայաստանի Հանրապետության պաշտ­պա­նության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն կազմվել և Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամ են ներկայացվել հակա­ռա­կոր­դի հետ շփման գծում մարտա­կան հերթապահության կամ հա­տուկ առա­ջադրանք կա­տարելու ժամանակ զոհ­ված նախ­կին զինծառայողների վերաբերյալ հատուցման գործեր: 2019թ. հոկտեմբերի 9-ին տեղի ունեցած Զինծառայողների կյանքին կամ առող­ջու­թյանը պատճառված վնասների հատուցման հիմնադրամի հոգա­բարձուների խորհրդի նիստի ժամանակ տրված հանձնարարականի համաձայն` իրականացվում են 1998-2007թթ. ընթացքում հակա­ռա­կոր­դի հետ շփման գծում մար­տա­կան հերթա­պահության կամ հա­տուկ առա­ջադրանք կա­տարելու ժամանակ զոհված և 1-ին կամ 2-րդ խմբի հաշ­մանդամություն ձեռք բերած նախկին զինծառայողների զոհվելու մահանալու կամ հաշմանդամ դառնալու հանգամանքների վերաբերյալ ուսումնա­սիրություն­նե­ր` Հիմնադրամի հոգաբար­ձուների խորհրդի կողմից համա­պա­տասխան որոշում ընդունվելու դեպքում որպես Հիմնադրամի շահառուներ հաշվառելու և սահմանված կարգով և չափերով ամսական վճարումները կատարելու համար:

A summary statement of the results of the main work done in 2019 of the RA MoD
2. The Armed Forces of the Republic of Armenia was replenished with a large number of armaments and military equipment, including Su-30SM multifunction fighter aircrafts, TOR-M2KM air defense missile systems and other means.
3. The tactical military exercises and control trainings were conducted. From September 24 to October 5 of 2019 a strategic military exercise was conducted with the mobilization of the resources (the full mobilization of the attached military resources of the Armenian Armed Forces) in order to improve the troop management capabilities and to increase the field training of the units. During the strategic military exercise the conscripts participated in the military harmonization process in the military units for 5 and 10 days.
4. An extensive work was done to improve the combat duty; the combat posts and bases were replenished with the video monitoring systems, solar power stations and were provided with drinking water and electricity.
5. The curricula of the military educational institutions were reviewed and the various levels of the trainings were introduced. The National Defense Research University launched a four-month departmental academic training course called "State’s Military Security". The aim of this course is to complete the cycle of the military education having full education from the college to the strategic links.
6. The amount of the military allowance was increased.
7. An extensive work was done to address the issues related to the logistics activities. Since June 2019, the implementation of the pilot project by a private partner was launched, the services for food preparation and service are being implemented in more than 40 military units. The new types of the sneakers, high quality and comfortable socks and warm underwear were acquired and introduced in the RA Armed Forces.
8. The domestic production and repair agreements provided for by the procurement plan in 2019 were sealed and executed.
9. A new media accreditation procedure was developed and put into operation (posted on the official website of the Ministry of Defense). The mobile app of the RA MoD official website (mil.am) will already be available on Android and iOS operating systems.
10. The draft law “On Making Addenda and Amendment” to the RA “Law on Approving the Discipline Charter of the RA Armed Forces” was submitted to the RA Prime Minister's Staff, approved at the RA Government session and submitted to the RA National Assembly, included in the NA agenda. The regulations presented by the Ombudsman staff were fully taken into account in the draft law.
11. The military service terms under “I Have The Honor” program lowered from 3 to 2 years 3 months.
12. The RA MoD Housing Program put into operation 5 residential buildings in Goris, Sisian, Vayk, Gyumri and Choprlu (on January 28, 2020 two more buildings are planned to be handed over).
13. The activities aimed at strengthening the international military-political posts of the Republic of Armenia and the development of the armed forces continued;
the Armenian Armed Forces participated in the CSTO military exercises
the military-political consultations continued within the framework of the cooperation with NATO and the USA
the agreements on supply of the military-technical products were signed within the framework of the Armenian-Russian military-technical cooperation
the participation of the Armenian Armed Forces in the international missions, as well as the humanitarian mission of the Armenian specialists in Syria continued.
14. The appointments of the military pensions and monthly bonuses were made.
By the Government’s decision No 1535-N of December 27, 2007 the former servicemen were provided with the certificates of purchasing apartments by the Central Housing Commission of the Ministry of Defense within the means allocated to the Ministry of Defense of the Republic of Armenia.
In accordance with the RA law “On compensation of damage caused to servicemen’s life or health during the defense of the Republic of Armenia” the compensation cases of the former servicemen killed during the combat duty in the contact line with the enemy or during the special combat operations were filed and submitted to the Servicemen Insurance Fund.