ՀՀ պաշտպանության նախարարության 2019թ. կատարած հիմնական աշխատանքների արդյունքների վերաբերյալ հաշվետվության սեղմագիր
17 Հունվարի, 2020 18:43
Հաշվետու ժամանակահատվածում՝
1. Հաստատվել է ՀՀ ՊՆ և ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի նոր կառուցվածքը:
2. ՀՀ զինված ուժերը համալրվել են մեծաքանակ սպառազինությամբ և ռազմական տեխնիկայով, այդ թվում՝ ՍՈՒ-30ՍՄ բազմաֆունկցիոնալ ինքնաթիռներով, ՏՈՐ-Մ2ԿՄ հակաօդային պաշտպանության համալիրներով և այլ միջոցներով:
3. Անցկացվել են մարտավարական զորավարժություններ և հսկողական պարապմունքներ: Զորքերի կառավարման ունակությունների կատարելագործման, ստորաբաժանումների դաշտային վարժվածության բարձրացման նպատակով 2019թ. սեպտեմբերի 24-ից հոկտեմբերի 5-ն անցկացվել է ռազմավարական զորավարժություն՝ զորահավաքային ռեսուրսների ընդգրկմամբ (ամբողջ ծավալով ընդգրկվել են ՀՀ զինված ուժերի կցագրված զորահավաքային ռեսուրսները): Ռազմավարական զորավարժությունների ընթացքում 5 և 10 օր ժամկետով զինա­պարտները մասնակցել են զորամասերում մարտական ներդաշնակեցմանը:
4. Մեծածավալ աշխատանքներ են իրականացվել մարտական հերթապահության կատարելագործման ուղղությամբ. մարտական դիրքերը և հենակետերը համալրվել են տեսադիտարկման համակարգերով, արևային կայաններով, ապահովվել են խմելու ջրով և էլեկտրական հոսանքով,:
5. Վերանայվել են ռազմաուսումնական հաստատությունների ծրագրերը, ներդրվել են տարբեր մակարդակի դասընթացներ: Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանում մեկնարկել է «Պետության ռազմական անվտանգություն» խորագրով գերատեսչական ակադեմիական վերապատրաստման 4-ամսյա դասընթաց: Նշված դասընթացի նպատակն է ամբողջական դարձնել ռազմական կրթության ցիկլը՝ ունենալով ամբողջական կրթություն՝ վարժարանից մինչև ռազմավարական օղակները:
6. Բարձրացվել է զինծառայողների դրամական բավարարման չափը:
7. Մեծածավալ աշխատանքներ են իրականացվել թիկունքային ապահովման խնդիրների լուծման ուղղությամբ: 2019թ-ի հունիս ամսից մեկնարկել է մասնավոր գործընկերոջ կողմից փորձնական ծրագրի իրականացումը՝ ավելի քան 40 զորամասում իրականացվում է սննդի պատրաստման և մատուցման ծառայություն: Ձեռք են բերվել և ՀՀ զինված ուժերում ներդրվել նոր տեսակի կիսաճտքավոր կոշիկներ, առավել որակյալ և հարմարավետ գուլպաներ և տաք ներքնաշորեր:
8. Կնքվել և կատարվել են 2019թ. գնումների պլանով նախատեսված ներհանրապետական արտադրության և նորոգման պայմանագրերը:
9. Մշակվել և գործողության է դրվել (ՊՆ պաշտոնական կայքէջում տեղադրումով) ԶԼՄ-ների հավատարմագրման նոր կարգ: ՀՀ ՊՆ պաշտոնական կայքէջի (mil.am) բջջային հավելվածն արդեն հասանելի կլինի Android և IOS օպերացիոն համակարգերում:
10. «Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի կարգապահական կանոնագիրք» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը ներկայացվել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմ, հավանության է արժանացել ՀՀ կառավարության նիստում և ներկայացվել է ՀՀ Ազգային ժողով, ընդգրկվել է ՀՀ ԱԺ մեծ օրակարգ: Օրենքի նախագծում ամբողջությամբ հաշվի են առնվել ՄԻՊ աշխատակազմի կողմից ներկայացված կարգավորումները:
11. «Պատիվ ունեմ» ծրագրով ուսումնառության ընթացքում դասակի հրամանատարի պաշտոնի համալրման զինվորական պատրաստություն անցած և զինվորական ծառայության զորակոչված քաղաքացիների պայմանագրային զինվորական ծառայության ժամկետը սահմանվել է 2 տարի 3 ամիս (որից 3 ամիսը՝ որպես ուսումնական հավաքներ)՝ նախկին 3 տարվա փոխարեն:
12. ՀՀ ՊՆ բնակարանաշինության ծրագրով շահագործման է հանձնվել 5 բնակե­լի շենք՝ Գորիսում, Սիսիանում, Վայքում, Գյումրիում և Չոփրլուում (2020թ. հունվարի 28-ին նախատեսվում է ևս 2 շենքի հանձնում):
13. Շարունակվել են ՀՀ միջազգային ռազմաքաղաքական դիրքերի ամրապնդմանը և զինված ուժերի զարգացմանն ուղղված աշխատանքները.
ՀՀ ԶՈւ զորախմբերը մասնակցել են ՀԱՊԿ զորավարժությունների,
ՆԱՏՕ-ի և ԱՄՆ-ի հետ համագործակցության շրջանակներում շարունակվել են ռազմաքաղաքական խորհրդակցությունները,
Հայ-ռուսական ռազմատեխնիկական համագործակցության շրջանակներում ստորագրվել են  ռազմատեխնիկական արտադրանքի մատակարարման պայմանագրեր,
Շարունակվել է ՀՀ ԶՈւ զորախմբերի մասնակցությունը միջազգային առաքելու­թյուններին, ինչպես նաև հայ մասնագետների հումանիտար առաքե­լությունը Սիրիայում:
14. Կատարվել են զինվորական կենսաթոշակների և ամենամսյա պարգևավճարների նշանակումներ:
ՀՀ կառավարության 2018թ. դեկտեմբերի 27-ի թիվ 1535-Ն որոշմամբ ՀՀ պաշտպանության  նախարարությանը  հատկացված  միջոցների շրջա­նակներում ՊՆ կենտրոնական բնակա­րանային հանձնաժողովի կողմից նախկին զինծա­ռա­յողներին տրամադրվել են բնակա­րանի գնման վկայագրեր:
«Հայաստանի Հանրապետության պաշտ­պա­նության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն կազմվել և Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամ են ներկայացվել հակա­ռա­կոր­դի հետ շփման գծում մարտա­կան հերթապահության կամ հա­տուկ առա­ջադրանք կա­տարելու ժամանակ զոհ­ված նախ­կին զինծառայողների վերաբերյալ հատուցման գործեր: 2019թ. հոկտեմբերի 9-ին տեղի ունեցած Զինծառայողների կյանքին կամ առող­ջու­թյանը պատճառված վնասների հատուցման հիմնադրամի հոգա­բարձուների խորհրդի նիստի ժամանակ տրված հանձնարարականի համաձայն` իրականացվում են 1998-2007թթ. ընթացքում հակա­ռա­կոր­դի հետ շփման գծում մար­տա­կան հերթա­պահության կամ հա­տուկ առա­ջադրանք կա­տարելու ժամանակ զոհված և 1-ին կամ 2-րդ խմբի հաշ­մանդամություն ձեռք բերած նախկին զինծառայողների զոհվելու մահանալու կամ հաշմանդամ դառնալու հանգամանքների վերաբերյալ ուսումնա­սիրություն­նե­ր` Հիմնադրամի հոգաբար­ձուների խորհրդի կողմից համա­պա­տասխան որոշում ընդունվելու դեպքում որպես Հիմնադրամի շահառուներ հաշվառելու և սահմանված կարգով և չափերով ամսական վճարումները կատարելու համար:

Резюме отчета о результатах основных проделанных работ Министерством обороны РА в 2019г.
17 Января, 2020 18:431. Утверждена новая структура Министерства обороны и Генерального штаба Вооруженных сил РА.
2. Вооруженные силы Республики Армения были оснащены большим количеством вооружения и военной техники, включая многофункциональные самолеты СУ-30 СМ, комплексы ПВО ТОР-М2КМ и другие средства.
3.
- Были проведены тактические учения и контрольные тренировки. С целью совершенствования навыков управления войск, повышения полевой подготовки подразделений с 24-го сентября по 5-е октября 2019г. были проведены стратегические учения включая все мобилизационные ресурсы (в полном объеме были включены мобилизационные ресурсы, прикрепленные к Вооруженным силам РА). В ходе 5-дневных и 10-дневных стратегических учений призывники принимали участие в согласовании военных действий в воинских частях.
- Была проделана большая работа по совершенствованию боевого дежурства, поля сражений и базы были пополнены системами наблюдения, солнечными станциями, были обеспечены питьевой водой и электричеством.
- Были пересмотрены программы военных учебных заведений, были введены курсы различного уровня. В научно-исследовательском университете национальной обороны был запущен 4-хмесячный ведомственный учебный курс по переподготовке под названием "Государственная военная безопасность". Целью данного курса является завершение цикла военного образования – имея полноценное образование от колледжа до стратегических звеньев.
- Увеличен размер военного пособия.
- Были проделаны большие объемы работ в направлении решения проблем тылового обеспечения. С июня 2019 года была запущена реализация пилотной программы от частных партнеров, в которой более чем в 40 воинских частях реализуется услуга по приготовлению пищи и обслуживанию. Были приобретены и внедрены в вооруженных силах РА новые виды ботинок, более качественные и удобные носки, а также теплое нижнее белье.
- Подписаны и выполнены договора отечественного производства и ремонта, предусмотренные по плану покупок 2019г.
- Разработан и введен в действие новый порядок аккредитации СМИ ( с размещением на официальном сайте Министерства обороны). Мобильное приложение официального сайта Министерства обороны РА (mil.am) уже будет доступно в операционных системах Android и IOS.
- Проект Закона Республики Армения О внесении изменений и дополнений в Закон РА “О дисциплинарном уставе Вооруженных Сил Республики Армения" представлен в аппарат Премьер-министра РА, одобрен на заседании Правительства РА и представлен Национальному Собранию РА, включен в повестку дня НС РА. В законопроекте полностью учтены положения, представленные персоналом омбудсмена.
- Продолжительность военной подготовки по программе “Имею честь” для граждан, прошедших военную подготовку для вступления на должность командира взвода и призванных на военную службу, установлен 2 года 3 месяца (из которых 3 месяца учебные сборы) вместо предыдущих 3-х лет.
- По Жилищной программе МО РА введено в эксплуатацию 5 жилых многоквартирных домов в Горисе, Сисиане, Вайке, Гюмри и в Чопрлу (28 января 2020 года планируется сдача еще 2-х зданий).
- Продолжаются работы по укрелению международных военно-политических позиций РА и работы, направленные на развитие вооруженных сил. Войска ВС РА приняли участие в учениях ОДКБ, в рамках сотрудничества с НАТО и США продолжились военно-политические совещания, в рамках армяно-российского военно-технического сотрудничества подписаны договора о поставках военно-технического оборудования, продолжилось участие войск ВС РА в международных миссиях, а также гуманитарная миссия армянских специалистов в Сирии.
- Назначены военные пенсии и ежемесячные премии.
По указу Правительства РА № 1535-N от 27 декабря 2018г. в рамках средств, предоставленных МО РА бывшим военнослужащим от имени Центральной жилищной комисии были выданы сертификаты на покупку квартир.
В соответствии с Законом РА «О возмещении нанесенного вреда жизни или здоровью военнослужащих, защищающих Республику Армения” были составлены и переданы в Фонд страхования военнослужащих дела о назначении компенсации для военнослужащих, пострадавших во время боевых действий или погибших во время выполнения специальных боевых задач. По рекоменации, данной во время заседания попечительского совета фонда по компенсации вреда, нанесенного жизни или здоровью военнослужащих, которое состоялось 9-го октября 2019г., осуществляется изучение обстоятельств гибели, или получения 1-ой или 2-ой группы инвалидности бывших военнослужащих во время боевого дежурства на линии противника или во время высполнения специального задания с 1998 по 2007г., для их регистрации в качестве бенефициаров фонда и получения ежемесячных выплат в установленном порядке и размерах в случае принятия соответствующего решения советом попечителей фонда.