ՀՀ պաշտպանության նախարարը Մոսկվայում հանդիպել է ՌԴ պաշտպանության նախարարի հետ
13 Օգոստոսի, 2018 12:29Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում, Մերձավոր Արեւելքում եվ ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում տիրող իրավիճակին, երկու երկրների պաշտպանության նախարարները կարեւորել են փոխադարձ վստահության եվ համատեղ ռազմավարական դաշնակցային շահերի վրա հիմնված պայմանավորվածությունների հետեւողական կյանքի կոչումը։ Դավիթ Տոնոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել արցախա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում եւ հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին, մասնավորապես՝ նախիջեւանյան ուղղությամբ տիրող իրավիճակը։ Իր հերթին, հայկական կողմի խնդրանքով, ՌԴ պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է Սիրիայում տիրող օպերատիվ եւ հումանիտար իրավիճակը։ Պաշտպանության նախարարը վերահաստատել է Հայաստանի Հանրապետության կողմից Սիրիայի ժողովրդին տեղում համակողմանի մարդասիրական մասնագիտական օժանդակություն ցուցաբերելու մտադրությունը։ Խոսելով ռազմատեխնիկական համագործակցության խնդիրների մասին, ՀՀ եւ ՌԴ պաշտպանության նախարարները կարեւորել են այս ոլորտում առկա ծրագրերի ժամանակին իրականացումը։
Հանդիպմանը ՀՀ պաշտպանության նախարարն իր գործընկերոջը շնորհակալություն է հայտնել նաեւ Համաբանակային խաղերի փայլուն կազմակերպման համար և շնորհավորել ՌԴ ԶՈՒ թիմերի գերազանց ելույթների կապակցությամբ։
Այցի շրջանակում Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը եղել է նաև ՌԴ զինված ուժերի զինվորական և ռազմահայրենասիրական «Պատրիոտ» կենտրոնում և հանդիպել կենտրոնի ներկայացուցիչների՝ Ալեքսանդր Բոչանցևի և Ռազմամարտավարական խաղերի ֆեդերացիայի նախագահ Միխայիլ Գալստյանի հետ: Մտքեր են փոխանակվել ռազմահայրենասիրական դաստիարակության և առողջ ապրելակերպի գործում երիտասարդների ներգրավման և մասնակցության փորձի վերաբերյալ: Դավիթ Տոնոյանը բարձր է գնահատել կենտրոնի դերը ռազմահայրենասիրական դաստիարակության գործում: Միխայիլ Գալստյանը կիսվել է ռազմամարտավարական խաղերի զարգացման փորձով և պատրաստակամություն հայտնել օգնելու ՀՀ-ում այս ոլորտի զարգացմանը: Համաձայնություն է ձեռք բերվել երկկողմ համագործակցության վերաբերյալ:

Министр обороны РА встретился с министром обороны РФ
13 Августа, 2018 12:29Касаясь ситуации на Южном Кавказе, Ближнем Востоке и в зоне ответственности ОДКБ, министры обороны обеих стран подчеркнули важность последовательного выполнения соглашений, основанных на взаимном доверии и общих стратегических союзнических интересах. Давит Тоноян представил своему коллеге ситуацию на армяно-азербайджанской государственной границе, в частности, на Нахичеванском направлении. В свою очередь, по просьбе армянской стороны, министр обороны РФ представил оперативную и гуманитарную ситуацию в Сирии. Министр обороны РА вновь подтвердил намерение Республики Армения оказать всестороннюю гуманитарную помощь сирийскому народу на месте. Говоря о проблемах военно-технического сотрудничества, министры обороны РА и РФ подчеркнули важность своевременной реализации программ в этой области.
На встрече министр обороны РА поблагодарил своего коллегу за блестящую организацию Всеармейских Игр и поздравил с отличными выступлениями команд ВС РФ.
В рамках визита министр обороны Давит Тоноян побывал также в военном и военно-патриотическом центре «Патриот» Вооруженных сил РФ и встретился с представителями центра Александром Бочанцевым и президентом Федерации военно-тактических игр Михаилом Галстяном. Состоялся обмен мнениями об опыте, вовлеченности и участии молодежи в делах военно-патриотического воспитания и здорового образа жизни. Давит Тоноян высоко оценил роль центра в деле военно-патриотического воспитания. Михаил Галстян поделился опытом развития военно-тактических игр и выразил готовность помочь в развитии этой сферы в РА. Достигнута договоренность о двустороннем сотрудничестве.