Քննարկվել են «Մատչելի բնակարան զինծառայողներին» հիփոթեքային ծրագրի մանրամասները
25 Հուլիսի, 2018 18:18Խորհրդակցության ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը և ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի, նախարարի տեղակալների և համապատասխան վարչությունների պետերի հետ քննարկել են հիփոթեքային վարկավորման ծրագրի ընթացիկ աշխատանքներին վերաբերող մի շարք հարցեր։
Կենտրոնական բանկի նախագահը ներկայացրել է մայրաքաղաքում և մարզերում պետական աջակցությամբ զինծառայողների համար բնակարան ձեռք բերելու առավելագույնս մատչելի պայմաններով հնարավորություններ ստեղծելու առաջարկները։ Մասնավորապես՝ շեշտադրվել է ոչ միայն շուկայում գործող նվազագույն տոկոսադրույքի սահմանման, այլև բնակարանի ձեռքբերման համար անհրաժեշտ կանխավճարի բեռը թեթևացնելու կարևորությունը։
«Մատչելի բնակարան զինծառայողներին» հիփոթեքային վարկավորման ծրագիրը ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողներին հնարավորություն կտա ներկայումս գործող նվազագույն տոկոսադրույքով և արտոնյալ այլ պայմաններով բնակարանի ձեռքբերման երկարաժամկետ հիփոթեքային վարկ ստանալ:

Были обсуждены детали ипотечной программы «Доступное жилье для военнослужащих»
25 Июля, 2018 18:18В ходе совещания Министр обороны РА Давит Тоноян и председатель Центрального банка РА Артур Джавадян обсудили ряд вопросов, связанных с текущей деятельностью программы ипотечного кредитования с начальником Генштаба ВС РА, заместителями министра и начальниками соответствующих управлений.
Председатель Центрального банка представил предложения о создании возможности для военнослужащих приобретения жилья при государственной поддержке на самых доступных условиях в столице и в марзах. В частности, была подчеркнута важность не только определения минимальной процентной ставки на рынке, но также облегчения бремени необходимой предоплаты на покупку жилья.
Программа ипотечного кредитования «Доступное жилье для военнослужащих» позволит военнослужащим вооруженных сил РА получить долгосрочные ипотечные кредиты для покупки квартир с текущими минимальными процентными ставками и на других льготных условиях.