ՀՀ պաշտպանության նախարարի այցը հանրապետության հարավարևմտյան սահմանագոտի
6 Հուլիսի, 2018 19:35ՀՀ պաշտպանության նախարարը զորամիավորման հրամանատարության ուղեկցությամբ տեղում ծանոթացել է սահմանային օպերատիվ իրավիճակին, մարտական ծառայության և մարտական հերթապահության կրման պայմաններին, ընթացող ինժեներական աշխատանքներին և թիկունքային ապահովման խնդիրներին:
Ընդգծելով, որ հայկական կողմը ցանկություն չունի սրել իրավիճակը սահմանագոտու նախիջևանյան հատվածում, Դավիթ Տոնոյանը համապատասխան հանձնարարականներ և ցուցումներ է տրվել հրամանատարական կազմին` զգոնությունը չթուլացնելու և հակառակորդի ստորաբաժանումների ակտիվության դեպքում համարժեք գործողություններ ձեռնարկելու վերաբերյալ։
Այցի ընթացքում պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը գերազանց ծառայության համար խրախուսել է դիրքապահ զինծառայողներին և խաղաղ ու անվտանգ ծառայություն մաղթել:
Ավելի ուշ Դավիթ Տոնոյանն այցելել է Սիսիանի բժշկական կենտրոն, հանդիպել բուժհաստատության անձնակազմի հետ և քննարկել քաղաքացիական հիվանդանոցի և զինվորական հոսպիտալի գործառույթների համադրմանն ու ներդաշնակ գործունեությանն առնչվող հարցեր։ Պաշտպանության նախարարը պատասխանել է բուժաշխատողների հարցերին և ներկայացրել ծրագրի հեռանկարները:
Պաշտպանության նախարարը եղել է նաև Զանգեզուրի կայազորային հոսպիտալում, ծանոթացել շենքային պայմաններին, բուժսպասարկման որակին և տեխնիկական հագեցվածությանը։
Այցի ավարտին պաշտպանության նախարարն աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացրել տեղական ինքնակառավարման մարմինների ղեկավարների մասնակցությամբ:

Визит министра обороны РА на юго-западную границу республики
6 Июля, 2018 19:35Министр обороны РА в сопровождении командования войскового соединения ознакомился с пограничной оперативной ситуацией, условиями несения боевой службы и боевого дежурства, текущими инженерными работами и вопросами тылового обеспечения .
Подчеркнув, что армянская сторона не хочет усугублять ситуацию на нахиджеванском участке границы, Давид Тоноян дал соответствующие поручения и указания командному составу не ослаблять бдительность и относительно принятия адекватных мер в случае активности подразделений противника.
В ходе визита глава оборонного ведомства поощрил военнослужащих передовых позиций за отличную службу и пожелал мирной и безопасной службы.
Позже Давид Тоноян посетил медицинский центр Сисиана, встретился с медицинским персоналом и обсудил вопросы, связанные с совмещением функций гражданской больницы и военного госпиталя и их гармоничной работы.Министр обороны ответил на вопросы медработников и представил перспективы программы.
Министр обороны также посетил гарнизонный госпиталь Зангезура, ознакомился с условиями здания, качеством медицинского обслуживания и технической насыщенностью.
В завершение визита министр обороны провел рабочее совещание с участием руководителей органов местного самоуправления.