19 Մայիսի, 2018 12:12
Մայիսի 18-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը և արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը այցելել են ՀՀ հարավ-արևմտյան սահմանագոտի` նախիջևանյան ուղղությամբ տեղակայված հենակետ։
Տեղում ծանոթանալով օպերատիվ իրավիճակին` ՀՀ պաշտպանության և ԱԳ նախարարները բանակային զորամիավորման հրամանատարության հետ քննարկել են սահմանային ծառայության առանձնահատկությունները։  Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը զորամիավորման հրամանատարությանը հանձնարարել է մշտապես լինել զգոն, չտրվել որևէ սադրանքի, խստագույնս կանխել հակառակորդի ցանկացած արկածախնդրություն:
Հայկական երկու հանրապետությունների զինված ուժերի փոխգործակցության և գորոծողությունների համադրման շրջանակում ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը մայիսի 18-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Արցախի Հանրապետություն:
Պաշտպանության բանակի շտաբում Արցախի Հանրապետության ՊՆ, ՊԲ հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանը ներկայացրել է հակամարտության գոտում առկա օպերատիվ-մարտավարական իրադրությունը, անդրադարձել այն բոլոր գործընթացներին, որոնք շարունակում են իրականացվել հանրապետության պաշտպանական համակարգի ամրապնդման ուղղությամբ: Խորհրդակցության ժամանակ, որին մասնակցել են նաև ՀՀ և ԱՀ արտաքին գործերի նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանն ու Մասիս Մայիլյանը, քննարկվել են հայկական երկու հանրապետությունների ռազմական համագործակցությանը վերաբերող օրակարգային տարբեր թեմաներ:

Министр обороны посетил юго-западный участок границы
18 мая Министр обороны Армении Давит Тоноян и министр иностранных дел Зограб Мнацаканян посетили юго-западный участок армяно-азербайджанской границы – опорный пункт на нахичеванском направлении.
На месте ознакомившись с оперативной обстановкой, министры обороны и иностранных дел РА обсудили с командованием армейского соединения особенности несения пограничной службы. Глава оборонного ведомства Давит Тоноян поручил командованию соединения постоянно быть бдительными, не поддаваться на какие-либо провокации и строго предупреждать любую авантюру противника.
В рамках взаимодействия и координации действий вооруженных сил двух армянских республик министр обороны РА 18 мая с рабочим визитом отбыл в Республику Арцах.
В штабе Армии обороны министр обороны Республики Арцах, командующий АО генерал-лейтенант Левон Мнацаканян представил оперативно-тактическую обстановку в зоне  конфликта и все мероприятия, которые продолжают осуществляться  в направлении укрепления системы  обороны Республики. В ходе  совещания, в  котором участвовали министры иностранных дел Армении и Арцаха Зограб Мнацаканян и Масис Маилян, обсуждались различные вопросы повестки военного сотрудничества двух армянских республик.