Պաշտպանության նախարարն այցելել է Ռազմական համալսարան և Կենտրոնական հավաքակայան
4 Նոյեմբերի, 2016 20:27Վիգեն Սարգսյանը շրջայց է կատարել համալսարանի հրամանատարաշտաբային և համազորային ֆակուլտետների մասնաշենքերում, ծանոթացել է ուսումնառության պայմաններին, սպայական կադրերի պատրաստման ու վերապատրաստման ծրագրերին, կրթական հնարավորություններին, տեղում դիտարկել է կուրսանտների ուսուցման կազմակերպման համար անհրաժեշտ նյութատեխնիկական բազան, զորանացային, լսարանային, ճաշարանային պայմանները, առկա խնդիրները և դրանց լուծման հնարավոր ուղիները:
Ռազմաուսումնական հաստատության պետ, գեներալ-մայոր Արմեն Ղահրամանյանը պաշտպանության նախարարին զեկուցել է համալսարանի կազմի և կառուցվածքի, կրտսեր և ավագ սպայական կազմի պատրաստման ու վերապատրաստման, ռազմամասնագիտական ուսուցման գործընթացի կազմակերպման առանձնահատկությունների, ընդունելության կարգի, կուրսանտների առօրյայի և սոցիալ-կենցաղային պայմանների մասին, հանդես է եկել ռազմական համալսարանի գրավչությունն առավել բարձրացնելուն ուղղված մի շարք առաջարկություններով:
Ռազմական համալսարան կատարած այցի ավարտին ՀՀ պաշտպանության նախարարը ճաշել է կուրսանտների հետ:
Հանրապետական կենտրոնական հավաքակայանում էլ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը զորակոչի գործընթացին ներգրավված պատասխանատու օղակների ղեկավարների ուղեկցությամբ դիտարկել է հավաքակայանում զորակոչի կազմակերպման համար առկա շենքային պայմանները, զորակոչիկների բուժհետազոտության և վիճակահանության իրականացման կարգը: Պաշտպանության նախարարին է զեկուցվել նաև առաջիկա զորակոչի նախապատրաստական աշխատանքների և նոր ծրագրերի մասին:

The Minister of Defense has visited the Military University and the central recruiting point
4 November, 2016 20:27Vigen Sargsyan toured around the building housing the command headquarters and army faculties, acquainted himself with the facilities, the programs for preparation and re-training of officers, and educational opportunities, and reviewed the infrastructure available for the education of cadets, the barracks, lecture rooms current issues and possibilities for solving them.
The chief of the military educational institution, major-general Armen Ghaghramanyan, briefed the Minister of Defense on the structure of the university, the preparation and retraining of cadets and officers, the nuances of organizing military education, the application process, and the daily routine and social conditions of cadets, and presented several proposals to increase the attractiveness of the military university.
During the visit to the military university, the Minister of Defense of the Republic of Armenia dines with the cadets.
At the central recruitment point, the head of the defense administration observed the infrastructure available for the organization of the recruitment process, medical examination of recruits and the process for collecting statistical data. The Minister of Defense was also briefed on works in preparation of the next draft and on new programs.