ՀՀ պաշտպանության նախարարը հեռախոսազրույց է ունեցել Անջեյ Կասպրչիկի հետ
26 Մայիսի, 2016 17:23Մայիսի 26-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպրչիկի հետ:
Հեռախոսազրույցի ժամանակ քննարկվել է ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի առաջնագծում և հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին վերջին շրջանում տիրող իրավիճակը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը զրուցակցին վստահեցրել է, որ հայկական կողմը հավատարիմ է մայիսի 16-ին Վիեննայում Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածություններին: Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ ՀՀ զինված ուժերը և, ՊԲ հրամանատարի հավաստմամբ, նաև ԼՂՀ պաշտպանության բանակը, անվերապահորեն սատարում են 1994թ. զինադադարի և 1995թ. զինադադարի ամրապնդման մասին համաձայնագրերի անշեղ իրագործմանը, դրանց իրականացման մոնիտորինգի առաքելության ընդլայնմանը, առաջնագծում և պետական սահմանին միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ներդրմանը:

Министр обороны РА провел телефонную беседу с Анджеем Каспршиком
26-го мая министр обороны РА Сейран Оганянпровел телефонную беседу с личным представителем действующего председателя ОБСЕ послом Анджеем Каспршиком.
В ходе беседы стороны обсудили сложившуюся в последнее время ситуацию на линии соприкосновения в зоне карабахского конфликта и на армяно-азербайджанской госгранице.
Министр обороны РА заверил собеседника в том, что армянская сторона привержена соблюдению договоренностей, достигнутых  16 мая в Вене между президентамиРеспублики Армения и Азербайджанской Республики.
Сейран Оганян отметил, что ВС РА, и, по свидетельству командующего Армией обороны, также АО НКР, безоговорочно содействуют выполнению соглашений от 1994 о перемирии и 1995 гг об укреплении перемирия, расширению миссии по мониторингу выполнения соглашений, внедрению механизмов расследования инцидентов на линии соприкосновения и государственной границе.