Սեյրան Օհանյանը հանդիպում է ունեցել Հոսեին Դեհղանի հետ
27 Ապրիլի, 2016 11:24Ապրիլի 27-ին Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը Մոսկվայում անցկացվող անվտանգության հարցերով ամենամյա միջազգային համաժողովի ընթացքում հանդիպում է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության պաշտպանության և զինված ուժերի աջակցման նախարար Հոսեին Դեհղանի հետ:
Կողմերը մտահոգություն են հայտնել արցախա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում իրավիճակի սրման կապակցությամբ և կարևորել լարվածության թուլացման ու փոխվստահության մթնոլորտի հաստատման անհրաժեշտությունը:
Ի հավելումն դրա, երկուստեք նշվել է, որ ապրիլյան քառօրյա պատերազմի արդյունքները ևս մեկ անգամ ապացուցեցին արցախյան հակամարտության ռազմական լուծման անհնարինությունը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների միջև համագործակցության առկա վիճակին ու հետագա զարգացման հեռանկարներին առնչվող հարցերին:

Сейран Оганян встретился с Хосейном Дехганом
27 Апреля, 2016 11:24В Москве в рамках ежегодного форума по вопросам международной безопасности состоялась встреча министра обороны РА Сейрана Оганяна и министра обороны и содействия вооруженным силам Исламской Республики Иран Хосейна Дехгана.
Стороны выразили обеспокоенность обострением ситуации на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил и отметили необходимость снижения напряженности и создания атмосферы доверия.
Было также обоюдно отмечено, что итоги апрельской четырехдневной войны вновь доказали невозможность решить арцахский конфликт военным путем.
В ходе встречи были также затронуты вопросы нынешнего состояния и перспектив сотрудничества оборонных ведомств Армении и Ирана.