ԻԻՀ ռազմական կցորդը հրավիրվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարություն
4 Ապրիլի, 2016 16:03Հանդիպման առիթը ԻԻՀ Արևելյան Ատրպատականի նահանգապետի տեղակալ Շաբեստարի հայտարարությունը և դրան առնչվող ադրբեջանական լրատվամիջոցներով շահարկվող լուրն այն մասին, իբր արցախյան ուժերի կողմից հրետակոծության հետևանքով Արևելյան Ատրպատական նահանգի Վերին Կոլիբեգլու գյուղում կան վիրավորներ և ավերածություններ: Իրանի ռազմական կցորդը չհաստատեց վիրավորների առկայության մասին տեղեկատվությունը և հայտնեց, որ իրանական կողմը դիմել է ինչպես հայկական, այնպես էլ ադրբեջանական կողմերին՝ առավելագույն ուշադրություն ցուցաբերել նման կարգի պատահարները բացառելու նպատակով:
Ճշտելով գյուղի աշխարհագրական կորդինատները, հայկական կողմը հայտնում է, որ նշված բնակավայրը գտնվում է արցախյան ուժերի թիկունքում, հետևաբար, հայկական ուժերի կողմից դրա հրետակոծումը քիչ հավանական է: հանդիպման ընթացքում նշվել է, որ այս փաստը շատ նման է սադրանքի և չի բխում հայկական կողմի շահերից:
Հանդիպման արդյունքում պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց շարունակել անմիջական շփումները՝ ապատեղեկատվության տարածումը բացառելու համար: Այս համատեքստում Արցախի պաշտպանական բանակը լրացուցիչ կուսումնասիրի հրետակոծման փաստը և համապատասխան կարգով կտեղեկացնի իրանական կողմին:

Военный атташе ИРИ приглашен в министерство обороны РА
4 Апреля, 2016 16:03Поводом для приглашения стало заявление заместителя главы провинции Восточный Атрпатакан ИРИ Шабестара и основанные на нем спекуляции азербайджанских СМИ о том, что якобы в результате бомбардировок арцахских сил в селе Верхний Колибеглу провинции Восточный Атрпатакан есть раненые и разрушения.
Военный атташе Ирана не подтвердил сведения о раненых и сообщил, что иранская сторона обратилась как к армянской, так и к азербайджанской сторонам с призывом быть более внимательными во избежание подобного рода происшествий.
Уточнив географические координаты села, армянская сторона сообщила, что указанный населенный пункт находится в тылу карабахских сил, и, следовательно, его бомбардировка со стороны армянских сил маловероятна. В ходе встречи было отмечено, что этот факт очень похож на провокацию и не исходит из интересов армянской стороны. По итогам встречи была достигнута договоренность о продолжении прямых контактов во избежание распространения дезинформации.
В этом контексте армия обороны Карабаха дополнительно изучит факт бомбардировки и в соответствующей форме сообщит полученные сведения иранской стороне.