ԻԻՀ ռազմական կցորդը հրավիրվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարություն
4 Ապրիլի, 2016 16:03Հանդիպման առիթը ԻԻՀ Արևելյան Ատրպատականի նահանգապետի տեղակալ Շաբեստարի հայտարարությունը և դրան առնչվող ադրբեջանական լրատվամիջոցներով շահարկվող լուրն այն մասին, իբր արցախյան ուժերի կողմից հրետակոծության հետևանքով Արևելյան Ատրպատական նահանգի Վերին Կոլիբեգլու գյուղում կան վիրավորներ և ավերածություններ: Իրանի ռազմական կցորդը չհաստատեց վիրավորների առկայության մասին տեղեկատվությունը և հայտնեց, որ իրանական կողմը դիմել է ինչպես հայկական, այնպես էլ ադրբեջանական կողմերին՝ առավելագույն ուշադրություն ցուցաբերել նման կարգի պատահարները բացառելու նպատակով:
Ճշտելով գյուղի աշխարհագրական կորդինատները, հայկական կողմը հայտնում է, որ նշված բնակավայրը գտնվում է արցախյան ուժերի թիկունքում, հետևաբար, հայկական ուժերի կողմից դրա հրետակոծումը քիչ հավանական է: հանդիպման ընթացքում նշվել է, որ այս փաստը շատ նման է սադրանքի և չի բխում հայկական կողմի շահերից:
Հանդիպման արդյունքում պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց շարունակել անմիջական շփումները՝ ապատեղեկատվության տարածումը բացառելու համար: Այս համատեքստում Արցախի պաշտպանական բանակը լրացուցիչ կուսումնասիրի հրետակոծման փաստը և համապատասխան կարգով կտեղեկացնի իրանական կողմին:

The Military Attache of the Islamic Republic of Iran was Invited to the Ministry of Defence of the Republic of Armenia
4 April, 2016 16:03The reason for the meeting was the announcement made by the governor of the Northern Aterpatakan region of the Islamic Republic of Iran and the resulting speculations in Azerbaijani media, which claim that there are wounded individuals and damages in the Upper Kolibeglu village of the said region as a result of shelling by NKR forces. The Iranian attache did not conflict the information concerning the wounded, and stated that Iran has referred to both the Armenian and Azerbaijani sides to exercise caution to eliminate similar incidents.
Checking the geographic coordinates of the region, the Armenian side states that the given residential region lies behind the Armenian positions, therefore meaning that shelling of said region by Armenian forces is unlikely. During the meeting, it has been stated that the claims are likely to be provocations, and do not agree with the interests of the Armenian side.
An agreement was made to continue direct communications, in order to eliminate risks of misinformation. In this context, the defence army of Artsakh will investigate the case and inform the Iranian side accordingly.