18 Փետրվարի, 2016 15:55Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության բոլոր անդամ երկրների զինվորական և քաղաքացիական բարձրաստիճան պաշտոնյաների մասնակցությամբ հինգ տարին մեկ անգամ անցկացվող միջոցառումը նպատակաուղղված էր անվտանգային միջավայրի փոփոխությանը զուգընթաց դոկտրինալ լուծումների շուրջ մտքերի փոխանակմանը:
Սեմինարին հանդես գալով ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական վերանայման արդյունքները լուսաբանող ելույթով՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալը մասնավորապես նշեց. «ՀՀ անվտանգության ապահովման նպատակներին հասնելու համար և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո իրականացվող բանակցային գործնթացի համար նպաստավոր պայմաններ ձևավորելու նպատակադրմամբ, նախատեսում ենք գործադրել մի շարք միջոցներ: Դրանցից է «Սանձահարման/Զսպման համակարգը»(Deterrence system), որը Հայաստանի Հանրապետությունը գործի է դնում առկա զինված դիմակայությունը նվազեցնելու համար: «Սանձահարումը/Զսպումը» մեր դոկտրինալ մոտեցումներում հետզհետե դուրս է մղում «Ստատիկ պաշտպանության» հայեցակարգին, որը հակառակորդի կողմից կարող էր դիտարկվել որպես անբավարար հզորության վկայություն: Իրականում, 25 տարվա պաշտպանողական կեցվածքը մեզ տվեց ոչ ավելի քան գնալով քաջալերվող սադրիչ գործողություններ: Այնպես որ՝ Հայաստանի Հանրապետությունը իրականացնելու է որակական լուծումներ՝ քանակական անհավասարակշռությունները չեզոքացնելու համար, միաժամանակ խստորեն պահպանելով սպառազինությունների վերահասկման ոլորտում առկա սահմանափակումները: «Սանձահարման/Զսպման համակարգը» կիրականացվի ինչպես արձագանքող, այնպես էլ կանխարգելող եղանակով:
Վիեննայում գտնվելու ընթացքում Դավիթ Տոնոյանը հանդիպեց ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ սպառազինությունների վերահսկման և միջազգային անվտանգության հարցերով տեղակալ Ռոուզ Գոթեմոլերին: Զրուցակիցները քննարկեցին տարածաշրջանային անվտանգության, սպառազինությունների վերահսկման, ինչպես նաև Հայաստանում հումանիտար ականազերծման նախագծերի իրականացմանը վերաբերող հարցեր:

18 Февраля, 2016 15:55Проводимое раз в пять лет с участием высокопоставленных военных и гражданских должностных лиц всех стран-членов Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе мероприятие посвящено обмену мнениями относительно доктринальных решений параллельно изменению безопастностой среды.
Выступая на семинаре относительно результатов стратегического пересмотра обороны РА, первый заместитель министра обороны РА в частности отметил: «Для достижения целей обеспечения безопасности РА и формирования благоприятных условий для переговорного процесса под эгидой Минской группы ОБСЕ, мы планируем принять ряд мер. Среди них - «Система обуздания/сдерживания» (Deterrencesystem), которую Армения будет применять, чтобы ослабить существующее противостояние. Внаших доктринальных подходах «Система обуздания/сдерживания» постепенно вытесняет концепцию «Статичной обороны», которая могла восприниматься противником как проявление недостаточной мощи.
На самом деле, оборонительная политика последних 25 лет привела ни к чему иному, как к росту провокационных действий со стороны противника. Так что Республика Армения примет качественные меры для нейтрализации количественного дисбаланса, в то же самое время строго соблюдая существующие ограничения в области контроля за вооружениями. «Система обуздания/сдерживания» будет осуществляться как в реактивном, так и в превентивном плане».
В Вене Давит Тоноян провел также встречу с заместителем госсекретаря США по вопросам контроля над вооружениями и международной безопасности Роуз Геттемюллер.
Собеседники обсудили вопросы, касающиесярегиональной безопасности, контроля за вооружениями, а также реализации в Республике Армения проектов гуманитарного разминирования.