13 Հուլիսի, 2020 17:14Հուլիսի 10-ին 1-ին զորամիավորումում անցկացվել է խորհրդակցություն, որի ընթացքում ամփոփվել են 2020թ. 2-րդ եռամսյակում իրականացված աշխատանքները։
Զորամիավորման հրամանատարի տեղակալները զեկուցել են մարտական պատրաստության և պատրաստականության, թիկունքային ապահովման, զինվորական կարգապահության վիճակի մասին, նշել ձեռքբերումներն ու բացթողումները, առաջարկել առկա խնդիրների լուծման տարբերակներ:
Խորհրդակցության ավարտին զորամիավորման հրամանատար, գնդապետ Ժ. Պողոսյանը խրախուսել է լավագույն արդյունքներ ցուցաբերած ստորաբաժանումներին և զինծառայողներին։

The activities done in the first military formation were summarized
On July 10, a consultation was held in the first military formation, during which the activities done in the second quarter of 2020 were summarized.
The deputy commanders of the military formation reported on the state of the combat readiness and preparedness, logistics activities, military discipline, noted the achievements and shortcomings, suggested solutions to the existing problems.
At the end of the consultation, the commander of the military formation, Colonel Zh. Poghosyan encouraged the subdivisions and servicemen who showed the best results.