ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի ներկայացուցիչներին
7 Օգոստոսի, 2019 16:25Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են ՀՀ ՊՆ և ՀՀ-ում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության միջև համագործակցության ընթացիկ հարցերը, օրակարգային միջոցառումները, ինչպես նաև փոխգործակցության արդյունավետության բարձրացման հնարավորությունները և առաջիկա անելիքները:
Կողմերն անդրադարձել են նաև վերջին շրջանում հայ-ադրբեջանական սահմանի նախիջևանյան հատվածում լարվածության աճին: Արտահայտելով իր մտահոգությունը քաղաքացիական անձանց կյանքի, առողջության և գույքի նկատմամբ առկա սպառնալիքներին, Ք.Մեյթրոն պատրաստակամություն է հայտնել ՀՀ պատկան մարմինների հետ համագործակցությամբ առավել խոցելի համայնքներից մեկում իրականացնել ռիսկերի նվազեցմանն ուղղված պիլոտային ծրագիր, որը ենթադրում է համայնքների դպրոցներում, մանկապարտեզներում ու առավել գնդակոծվող տեղամասերում պաշտպանիչ պատերի կառուցում և մարդկանց շրջանում իրազեկվածության բարձրացման միջոցառումների անցկացում:
Հանդիպման վերջում զրուցակիցները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության արդյունքում անհայտ կորած անձանց ճակատագրերը պարզելու հետ կապված, ինչպես նաև ՀՀ գերիների, պատանդների, անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի և ԿԽՄԿ-ի կողմից իրականացվող աշխատանքների համադրմանն առնչվող այլ հարցեր:

Minister of Defense of Armenia meets representatives of International Committee of the Red Cross
7 August, 2019 16:25At the meeting the parties discussed the current issues of cooperation between the RA Ministry of Defense and the International Committee of the Red Cross (ICRC) delegation in Armenia, the current arrangements, as well as the possibilities of enhancing the cooperation efficiency and upcoming actions.
The parties also referred to the recent increase in tension in the Nakhichevan sector of the Armenian-Azerbaijani border. Expressing her concerns concern over the threats to the life, health and property of civilians, Mrs. Maitreo expressed her readiness to implement a pilot risk reduction program in one of the most vulnerable communities in Armenia with the assistance of gorernment bodies, which shall include building protective walls at community schools, kindergartens and areas mostly under fire as well as to conduct measures to raise awareness among people.
At the end of the meeting, the parties discussed issues related to the fate of missing persons suffered from Nagorno-Karabakh conflict, as well as other issues related to the coordination of works carried out by the commission for captives, hostages and missing persons and ICRC.