21 Ապրիլի, 2019 18:58
Պաշտպանության ոլորտում հայկական երկու հանրապետությունների համագործակցության ծրագրի շրջանակում ապրիլի 19-ին Արցախ են ժամանել ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Սուրեն Պապիկյանը, Երևանի քաղաքապետը, ՀՀ մարզպետները, պաշտպանության նախարարության և ԶՈՒ ԳՇ ներկայացուցիչներ:
Այցի ընթացքում հայկական երկու հանրապետությունների միջև քաղաքացիական համակարգի պատրաստության և պաշտպանության ոլորտում փորձի փոխանակման ու փոխգործողությունների արդյունավետության բարձրացման շրջանակում ապրիլի 20-ին բանակի շտաբում տեղի են ունեցել հավաք-պարապմունքներ:
Այնուհետև կազմակերպվել է այցելություն բանակի խորացված հրամանատարական կետ, որտեղ Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարար, գեներալ-մայոր Կարեն Աբրահամյանը ներկայացրել է հակառակորդի հավանական գործողությունների բնույթն ու դրանց համարժեք արձագանքելու առավել արդյունավետ տարբերակները:
Այցի ընթացքում հայկական երկու հանրապետությունների ռազմական գերատեսչության ղեկավարները եղել են նաև ռազմական նշանակության ապրանքներ թողարկող արտադրամասերում:
Միջոցառման երկրորդ օրը ՀՀ-ից ժամանած բարձրաստիճան հյուրերը այցելել են հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամաս, շնորհավորել դիրքապահ անձնակազմին Սուրբ Զատիկի կապակցությամբ, հետաքրքրվել օպերատիվ-մարտավարական իրադրությամբ, ծանոթացել հակառակորդի հետ անմիջական շփման պայմաններում մարտական հերթապահության կրման խնդիրներին ու զինծառայողների սոցիալ-կենցաղային պայմաններին, ինչպես նաև գործնականում պարզորոշել հարակից վարչական շրջանների և բանակային ստորաբաժանումների ղեկավարների միջև առկա փոխհամագործակցության առանձնահատկությունները:

21 Апреля, 2019 18:58В ходе визита 20 апреля в штабе армии были проведены сборы-занятия в рамках обмена опытом в области обороны и готовности гражданской системы и повышения эффективности взаимодействия между двумя армянскими республиками.
Затем был организован визит на передовой командный пункт армии, где министр обороны Республики Арцах генерал-майор Карен Абрамян представил характер возможных действий противника и наиболее эффективные способы реагирования на них.
В ходе визита главы военных ведомств двух армянских республик также побывали в цехах по производству товаров военного назначения.
На второй день мероприятия высокопоставленные гости из РА посетили участок охранения одной из войсковых частей, расположенной на северо-восточном направлении, поздравили личный состав с праздником Пасхи, поинтересовались оперативно-тактической обстановкой, ознакомились с вопросами несения боевого дежурства в условиях непосредственного соприкосновения с противником и социально-бытовыми условиями военнослужащих, а также выявили особенности взаимодействия между руководителями соседствующих административных районов и армейских подразделений.