Մարտի 5-ը սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի ծննդյան օրն է
ՀՀ ազգային հերոս, Արցախի հերոս, ռազմական և պետական գործիչ Վազգեն Սարգսյանի ծննդյան 60-ամյակի առթիվ մարտի 5-ին ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, Ազգային անվտանգության խորհրդի անդամների, բարձրաստիճան զինվորականների հետ «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում ներկա է գտնվել Սպարապետի հիշատակին նվիրված ոգեկոչման արարողությանը:
Շնորհավորելով ներկաներին Վազգեն Սարգսյանի ծննդյան 60-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ՝ ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը կարևորել է Վազգեն Սարգսյան անհատի, ռազմական ու քաղաքական գործչի դերը հայոց նորագույն պատմության և համազգային հաղթանակների կերտման գործում: «Այս օրը ևս մեկ առիթ է երախտագիտությամբ հիշելու ժողովրդի կողմից Սպարապետի կոչմանն արժանացած մարդուն, խոնարհվելու նրա ծնողների, հարազատների առջև, վերագնահատելու նրա գործն ու պատգամները, վերաիմաստավորելու և նոր հունի վրա դնելու այն գործերն ու ձեռնարկումները, որոնք սկսել են Վազգենն ու իր ընկերները: Վազգեն Սարգսյանը մի կողմից երկրապահ էր, մյուս կողմից՝ գրող, մտավորական: Բայց նա նաև այդ երկուսի միասնությունն էր, և նրա անունը հավասարապես կապված է հայոց կանոնավոր բանակի կազմավորման, կամավորական շարժման և Երկրապահ կամավորականների միության հիմնադրման հետ»,- նշել է Դավիթ Տոնոյանը:
Արարողության մասնակիցները ծաղիկներ են խոնարհել սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի, զորավար Անդրանիկ Օզանյանի հուշաքարերին և հայրենիքի անկախության համար իրենց կյանքը զոհաբերած հայորդիների հիշատակը հավերժացնող հուշապատին:

5 March is Vazgen Sargsyan’s birthday
In marking the 60th birthday of Armenian National Hero, Hero of Artsakh, military and state figure Vazgen Sargsyan, Armenian President Armen Sargsyan, accompanied by Catholicos Garegin II and National Security Council members and high ranking military officers, attended on 5 March a commemoration ceremony at the Yereblur Military Cemetery.
Congratulating those present on Vazgen Sargsyan's 60th birthday, Armenia Minister of Defence Davit Tonoyan highlighted Vazgen Sargsyan's role as politician and military figure in the modern Armenian history and national victories.
"This day is another occasion to remember the person who has been honoured by the people as sparapet, to bow before his parents and loved ones relatives, to reassess his work and messages, to reconsider and put on a new path the works and initiatives that Vazgen and his friends started. Vazgen Sargsyan was a homeland defender and a writer and intellectual. But he was also a combination of both, and his name is equally linked to the formation of the Armenian regular army, volunteer movement and the establishment of the Yerkrapah Union," said Minister Tonoyan. The participants of the ceremony laid flowers at the graves of Vazgen Sargsyan, General Andranik the memorial wall dedicated to those who have sacrificed their lives for the homeland.