Դավիթ Տոնոյանը հանդիպել է Կոսովոյում առաքելություն իրականացնող հայ խաղաղապահներին
Հոկտեմբերի 31-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Տոնոյանի գլխավորած պատվիրակությունը աշխատանքային այցով ժամանել է Կոսովո։ Պատվիրակության կազմում են ՆԱՏՕ-ում ՀՀ առաքելության ղեկավար Գագիկ Հովհաննիսյանը, ՀՀ ՊՆ ՊՔ վարչության պետ Լևոն Այվազյանը, այլ պաշտոնյաներ։
Դավիթ Տոնոյանը Պրիշտինայում հանդիպել է Կոսովոյի ուժերի (KFOR) հրամանատար, գեներալ Սալվատորե Գուոչիի հետ։ Հանդիպումն անցել է ջերմ և անմիջական քննարկումների մթնոլորտում։ Գեներալ Գուոչին շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարին Կոսովոյի խաղաղապահ առաքելությանը ներգրավված հայ խաղաղապահների բարեխիղճ ծառայության համար։ Դավիթ Տոնոյանն իր հերթին ընգծել է հայ խաղաղապահների առաքելության իրականացման գործում հրամանատարության ցուցաբերած աջակցության կարևորությունը։
Նույն օրը ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Տոնոյանը հանդիպել է Կոսովոյում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող հայկական զորախմբի հետ։ Զորախմբի հրամանատար, մայոր Կարեն Դավթյանը զեկուցել է զորախմբի գործառույթների, առաջադրվող խնդիրների, օրակարգի և ծառայության կրման հետ կապված այլ հարցերի մասին։ Դավիթ Տոնոյանը շրջել է ռազմաբազայում, ծանոթացել զորանոցային պայմաններին։
ՀՀ ՊՆ պատվիրակությունն այցելել է նաև Սլատինա ռազմական օդանավակայան, որտեղ հայ խաղաղապահները կատարում են իրենց առաքելությունը։ Տեղում ծանոթանալով ծառայության պայմաններին և խաղաղապահների հետ քննարկելով առաքելության հետ կապված բոլոր հարցերը, պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը հանձնարարականներ է տվել զորախմբի հրամանատարությանը։ Դավիթ Տոնոյանը նաև խրախուսել է առաքելության ընթացքում բարեխիղճ ծառայությամբ աչքի ընկած խաղաղապահներին։

Давит Тоноян встретился с армянскими миротворцами, осуществляющими миссию в Косово
31 октября в Косово с рабочим визитом прибыла делегация во главе с исполняющим обязанности министра обороны РА Давитом Тонояном. В состав делегации входят глава миссии РА в НАТО Гагик Ованесян, начальник управления оборонной политики МО РА Левон Айвазян и другие официальные лица.
Давид Тоноян встретился с командующим силами Косово (КФОР) Приштины генералом Сальватором Гуочи. Встреча проходила в атмосфере теплых и непосредственных дискуссий. Генерал Гуочи поблагодарил руководителя оборонного ведомства РА за добросовестную службу армянских миротворцев, вовлеченных в миротворческую миссию в Косово.
В свою очередь, Давит Тоноян подчеркнул важность содействия командования армянским миротворцам в ходе выполнения миссии. В тот же день исполняющий обязанности министра обороны РА Давит Тоноян встретился с армянским миротворческим контингентом в Косово. Командир контингента майор Карен Давтян сообщил о его функциях, задачах, повестке дня и других вопросах, связанных с несением службы. Давид Тоноян посетил военную базу, познакомился с казарменными условиями.
Армянская делегация также посетила военный аэропорт «Слатина», где выполняют свою миссию армянские миротворцы. На месте ознакомившись с условиями службы и обсудив все вопросы несения службы с миротворцами, глава оборонного ведомства дал указания командованию контингента. Давит Тоноян также поощрил миротворцев, отличившихся во время выполнения миссии.