3 Սեպտեմբերի, 2018 13:21Զորամիավորման հրամանատար, գնդապետ Ա. Փիլոյանն իր ելույթում, մասնավորապես, նշել է. «5-րդ զորամիավորումն արդեն քսան տարեկան է։ Իհարկե, երիտասարդի տարիք է, սակայն այդ տարիների հետևում բազմաթիվ մարդկանց ու անհատների տքնաջան աշխատանք է, ձեռքբերումների ու բացթողումների շրջաններ, սակայն, բոլոր դեպքերում, արդյունքը փայլուն է, քանզի մենք ունենք կայացած, մարտունակ ու ցանկացած մարտական առաջադրանքի լուծմանը պատրաստ զորամիավորում»:
Զորամիավորումը կազմավորվել է 1998թ. օգոստոսի 28-ին:
Քսան տարիների ընթացքում զորամիավորումում գրանցվել են բազմաթիվ ձեռքբերումներ՝ մարտական և զորահավաքային պատրաստականության, մարտական հերթապահության, զինվորական կարգապահության և այլ բնագավառներում:
5-րդ զորամիավորումում բարձր հիմքերի վրա է հայրենասիրական և հոգևոր դաստիարակությունը: Զորամասերում կազմակերպվում են տարաբնույթ միջոցառումներ՝ բանակ-հասարակություն կապերի ամրապնդման նպատակով: «Ազգ-բանակ» հայեցակարգի շրջանակներում կազմակերպվում են սփյուռքահայ երիտասարդների այցելություններ զորամասեր, ինչպես նաև տարբեր խմբերի հետ ուսումնական կարճատև պարապմունքներ, որոնք կարևոր են հայոց պահեստազորի մշտական պատրաստականության ուղղությամբ:

3 September, 2018 13:21
Speaking at the event, its commander, Col. A. Piloyan, said: "The 5th Army Corps are already twenty years old. Тhis is a young age, of course, but there is a hard work of many people, achievements and omissions behind those years; however, the result is brilliant because we have a well-established corps that are ready to carry out any combat mission."
The 5th Corps were formed on 28 August 1998.
During the twenty years, they had many achievements in combat and mobilization readiness, combat duty, military discipline and other areas.
The patriotic and moral education are high. Various events aimed at strengthening the ties between the military and society are held. Under the Nation-Army concept, Diaspora Armenian youth visit the military unites, study tours are organised for different groups.