29 Հունվարի, 2017 14:22Հանդիպմանը հայկական կողմից մասնակցել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը, ռուսական կողմից` ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինը, ՌԴ Հարավային զինվորական օկրուգի հրամանատարի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Ալեքսանդր Ռոմանչուկը և այլոք:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-ռուսական երկկողմ համագործակցության օրակարգի ընթացիկ հարցերի գրեթե ամբողջ ծավալը` ռազմական և ռազմատեխնիկական ուղղություններով, ինչպես նաև նախանշվել են հեռանկարային քայլերը:
ՌԴ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալը տեղեկացրել է, որ Գյումրի` ՌԴ 102-րդ ռազմակայան այցելության ընթացքում ստուգել է զորախմբի օբյեկտները, նյութատեխնիկական բազան, ենթակառույցները, սոցիալ-կենցաղային պայմանները:
ՀՀ պաշտպանության նախարարն իր հերթին նշել է, որ հայ-ռուսական համագործակցությունը և ՀՀ-ում տեղակայված 102-րդ ռուսաստանյան ռազմակայանը տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունության ապահովման կարևոր գործոններ են:
Վիգեն Սարգսյանը հայտնել է նաև, որ հայկական կողմը պատրաստ է շարունակելու Սիրիայում մարդասիրական օգնության ցուցաբերման առաքելությունը և մոտակա օրերին պատրաստ կլինի առաքման հայկական օգնության հերթական խմբաքանակը:

Виген Саргсян и первый заместитель министра обороны РФ обсудили вопросы двустороннего сотрудничества
29 Января, 2017 14:22С армянской стороны во встрече принял участие первый заместитель министра обороны Давид Тоноян, с российской – посол РФ в РА Иван Волынкин, заместитель командующего ЮВО РФ, генерал-лейтенант Александр Романюк и др.
На встрече обсуждался почти весь спектр текущих вопросов повестки двустороннего сотрудничества - по военному и военно-техническому направлениям, намечены перспективные шаги. Руслан Цаликов сообщил, что в ходе посещения Гюмри были проверены объекты 102-й российской военной базы, материально-техническая база, инфраструктуры, социально-бытовые условия.
Виген Саргсян отметил, что армяно-российское сотрудничество и размещенная в Армении 102-я российская военная база являются важными факторами обеспечения региональной безопасности и стабильности.
Министр обороны РА также сообщил, что армянская сторона готова продолжить миссию по оказанию гуманитарной помощи в Сирии и в ближайшие дни будет готова к отправке очередная партия помощи.