26 Օգոստոսի, 2016 17:08
ՀՀ զինված ուժերում անցկացվում է «Դյուցազուն» որակավորման կարգ շնորհելու ամենամյա համաբանակային մրցույթը:
«Դյուցազուն» համաբանակային մրցույթը զինված ուժերի տարբեր զորամիավորումների ժամկետային ու պայմանագրային զինծառայողներին և սպաներին իրենց հմտությունները բացահայտելու, մարտավարամասնագիտական ունակություններն ամրապնդելու, մարզումների, ֆիզիկական ու հոգեբանական զանազան արգելքների ու փորձությունների հաղթահարման միջոցով կամային հատկանիշները զարգացնելու և մարտունակություն բարձրացնելու յուրօրինակ հնարավորություն է ընձեռում:
Այս տարի «Դյուցազուն» որակավորման մրցույթը մեկնարկել է օգոստոսի 20-ին: Անցկացվել են մրցույթի փուլերով նախատեսված ստուգողական վարժանքներ, ֆիզիկական և կրակային պատրաստության մրցույթներ: Առջևում են օդադեսանտային պատրաստության վերգետնյա պարապմունքները, ինչպես նաև պարաշուտային թռիչքներն ու տարբեր արգելագոտիների հաղթահարման փորձությունները:
«Դյուցազուն» որակավորման կարգ շնորհելու մրցույթի նպատակն է կատարելագործել մասնակիցների գործնական կարողությունները մարտական խնդիրների պլանավորման և կազմակերպման, արտակարգ իրավիճակներում ինքնուրույն մարտական խնդիրների կատարման առումով:

The "Dyucazun" qualification contest is taking place in the Armed Forces
26 August, 2016 17:08The annual army-wide "Dyucazun" qualification contest is taking place in the Armed Forces of the Republic of Armenia.
The contest gives conscript and contract servicemen and officers the unique opportunity to illustrate their abilities, improve their strategic-professional skills and individual qualities, and raise combat ability, through exercise and by overcoming various physical and psychological obstacles.
This year, the contest commenced on August 20th. Exercises and contests in physical and firing preparedness have already taken place. Above-ground paratrooper exercises and challenges involving overcoming of obstacles with parachutes are coming up next.
The aim of the contest is to enhance the ability of participants in planning and organizing combat, in the context of carrying out individual tasks in emergency situations.