11 Հունիսի, 2016 09:58Հունիսի 6-ից 10-ը Հայաստանի Հանրապետությունում էր գտնվում ՆԱՏՕ-ի շարժական ուսումնական խումբը: Այցելության շրջանակում խմբի անդամները հյուրընկալվել են ՀՀ ՊՆ Ռազմական ոստիկանությունում:
ՀՀ ՊՆ Ռազմական ոստիկանության վարչության պետ, գեներալ-մայոր Սամվել Ղուկասյանի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր, համագործակցության հետագա զարգացման հեռանկարները: Կարևորվել է Ռազմական ոստիկանության աշխատակիցների վերապատրաստումը ՆԱՏՕ-ի համապատասխան կառույցներում` ներգրավվումը խաղաղապահ ստորաբաժանումներում:
Այցելության շրջանակում Ռազմական ոստիկանության անձնակազմի հետ կազմակերպվել և անցկացվել են դասընթացներ, ներկայացվել են դասախոսություններ ՆԱՏՕ-ի ռազմական ոստիկանության համակարգի կառուցվածքի, գործառույթների իրավական շրջանակների, օրենքի գերակայության ապահովման, հետաքննության անցկացման, ինչպես նաև ռազմագերիների ու ներկալված անձանց նկատմամբ վարվելակերպի կանոնների վերաբերյալ:

Армению посетила мобильная учебная группа НАТО
11 Июня, 2016 09:586-10 июня в Республике Армения находилась мобильная учебная группа НАТО. В рамках визита членов группы принимали в Военной полиции МО РА.
В ходе встречи с начальником Военной полиции МО РА генерал-майором Самвелом Гукасяном обсуждались вопросы, представляющие двусторонний интерес, перспективы развития сотрудничества. Была отмечена важность переподготовки сотрудников Военной полиции в соответствующих структурах НАТО – их вовлеченность в миротворческие подразделения.
В рамках визита вместе с личным составом Военной полиции были проведены семинары, лекции о структуре военной полиции НАТО, правовых рамках ее функций, обеспечении верховенства закона, проведении следствия, а также правилах обращения с пленными и интернорованными гражданскими лицами.