14 Հոկտեմբերի, 2015 13:36
Հոկտեմբերի 13-ին մեկնարկել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի գլխավորած պատվիրակության պաշտոնական այցը Չեխիայի Հանրապետություն: Այցի առաջին օրը կայացել են ՀՀ պաշտպանության նախարարի հանդիպումները հյուրընկալող երկրի իր պաշտոնակցի և խորհրդարանի Ստորին պալատի փոխնախագահի հետ:
Չեխիայի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Մարտին Ստորպնիցկու հետ հանդիպման ժամանակ կողմերը երկուստեք ընդգծել են քաղաքական և տնտեսական ոլորտներում հայ-չեխական կապերի դինամիկ զարգացումը, նշելով, որ փոխադարձ շահագրգռվածության և պատրաստականության հետ միասին դրանք, ստեղծել են նաև պաշտպանության ոլորտում գործնական համագործակցություն զարգացնելու նախադրյալներ: Որպես երկկողմ համագործակցության խոստումնալից ոլորտներ, մատնանշվել են ռազմական արդյունաբերությունը, կրթությունը, բժշկությունը, իրավապահությունը, ինչպես նաև հումանիտար ականազերծումն ու կիբերանվտանգությունը:
Չեխիայի խորհրդարանի Ստորին պալատի փոխնախագահ Յան Բարտոշեկի հետ հանդիպման ժամանակ Սեյրան Օհանյանն ու իր չեխ զրուցակիցը կարծիքներ են փոխանակել միջազգային ու տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի շուրջ, փոխադարձ կարևորել են երկու երկրների միջև պաշտպանության ոլորտում համագործակցությունը պլանային հիմքերի վրա դնելու նպատակահարմարությունը:
Չեխիայում գտնվելու առաջին օրը ՀՀ պաշտպանության նախարարն այցելել է նաև չեխական ռազմարդյունաբերական համալիրի ձեռնարկություններ, ներկա է գտնվել տեղեկատվական ու հաղորդակցության տեխնոլոգիաների հայ-չեխական բիզնես ֆորումի բացման արարողությանը:
Հոկտեմբերի 14-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը կայցելի Չեխիայի Հանրապետության ռազմարդյունաբերական համալիրի այլ ձեռնարկություններ և Բռնո քաղաքում տեղակայված Չեխիայի պաշտպանական համալսարան:

Prerequisites for cooperation development in the defence sphere have been established
14 October, 2015 13:36Throughout the meeting with Martin Sropnicky, Minister of Defence of the Czech Republic, both parties underlined the importance of the dynamic development of Armenian-Czech relations in the political and economic fields. They also noted that, through their mutual interests and readiness, prerequisites for practical cooperation development in the defence sphere have been established. The military industry, education, medicine, the legal sector, as well as humanitarian mine clearance and cyber security, have been identified as promising areas of bilateral cooperation.
In his meeting with the Vice-President of the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic, Jan Bartosek, Seyran Ohanyan and his Czech counterpart exchanged views on international and regional security issues, and emphasized the importance of bilateral cooperation in the defence sector.
The RA Minister of Defence also visited the Czech military-industrial complex enterprises and attended the opening ceremony of the Armenian-Czech business forum on information and communication technologies.
On October 14, RA Defence Minister Seyran Ohanyan will visit other enterprises of the Czech military-industrial complex, as well as the Czech Defence University located in the city of Brno.