ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանի ուղերձը
28 Հունվարի, 2021 09:18Այսօր մեր զինված ուժերի կազմավորման 29-ամյակն է: Յուրաքանչյուրիս համար պատ-մական նշանակություն ունեցող այս օրը մենք նշում ենք դառնության զգացումով, բայց մեր սրտերը լցված են նաև հպարտությամբ:
2020թ. սեպտեմբերի 27-ին զինված ուժերը պատվով ընդունեցին նետված մարտահրավերը և 44 օր հերոսաբար դիմակայելով` կատարեցին իրենց առջև դրված մարտական խնդիրները` մարտնչելով բազմակի անգամ գերազանցող թշնամու ուժերի դեմ և պատճառելով նրան մեծաթիվ կորուստներ:
Այս անհավասար պայքարում հայկական զինուժը, ցավոք, նույնպես կրեց անդառնալի կորուստներ, բայց հակառակորդը դեռ երկար է հիշելու մեր զինվորի ու սպայի վճռականությունը, տոկունությունը, խիզախությունը, մինչև վերջ պայքարելու անկոտրում կամքն ու անմնացորդ նվիրումը: Մարտի դաշտում մեր զինակից ընկերները հրաշքներ էին գործում` իրենց անունները ոսկե տառերով գրելով հայոց պատմության էջերում: Հայոց բանակի զինվորի ու սպայի սխրանքը երբեք չի մոռացվի, մեր ժողովուրդն արժանվույնս է գնահատելու իր հերոս զավակներին:
Այսօր հաճախ քննադատության ենք արժանանում, բայց չպե΄տք է վհատվել: Հասկանում ենք, որ մեզանից սպասում էին առավելը... Մեր հայրենակիցներն անսահման հավատով էին լցված Հայոց բանակի հանդեպ և կարող եմ ամենայն պատասխանատվությամբ բարձրաձայնել` մենք մինչև վերջ հավատարիմ մնացինք տրված երդմանն ու կատարեցինք պետության, ժողովրդի առջև մեր սրբազան պարտքը:
Շնորհակա΄լ եմ Ձեզ ազգի պատիվը բարձր պահելու և անօրինակ սխրանքների համար:
Բանակն ընկճվելու իրավունք չունի΄. զինվորը, սպան, գեներալը գլուխը կարող է խոնարհել միայն մեր զոհված ընկերների սուրբ հիշատակի և նրանց հարազատների առջև, և այժմ` առավել քան երբևէ, բանակը վստահության և համակողմանի աջակցության կարիք ունի:
Որքան էլ դժվար է ու բարդ, մենք շարունակում ենք կատարել հայրենիքի պաշտպանության սուրբ գործը` կազմակերպելով մարտական հերթապահություն նոր բնագծերում, ձեռնարկելով գործուն միջոցներ բանակի մարտունակության վերականգնման ուղղությամբ:
Վստա΄հ եմ, որ 2021 թվականը բանակի համար մարտական կարողությունների ավելացման նոր էջ է բացելու:
Իսկ հուսահատվածներին, մեր հանդեպ վստահությունը կորցրածներին, տարբեր ուժերի կողմից մեզ քննադատողներին, երբեմն նաև բացահայտ վիրավորողներին հավաստիացնում եմ` հայոց բանակն արագ ապաքինվելու է ստացած վերքերից և ցույց է տալու թշնամուն իր բազկի ուժը:
Միշտ պետք է հիշենք` թշնամին մեր տան դարպասների մոտ է և չի հրաժարվել հայկական օջախներն ավերելու նենգ մտադրությունից:
Բանա΄կն է այն ուժը, որ կարող է ու պարտավոր է ամուր կանգնել ու կասեցնել թշնամու ոտնձգությունները. ոչ ոք մեր փոխարեն դա չի անելու:
Այս սուրբ օրը շնորհավորե΄նք միմյանց Բանակի օրվա կապակցությամբ և խոստանա΄նք մեր զոհված ընկերներին, որ շարունակելու ենք նրանց անավարտ գործը, ջանք չենք խնայելու և ամենօրյա քրտնաջան աշխատանքով հզորացնելու ենք բանակն ու անզիջում պայքար ենք մղելու մեր ազգային և պետական շահերը պաշտպանելու համար:
Համոզված եմ, որ Հայոց բանակը փառավոր հաղթանակներ դեռ շատ է ունենալու` հավատարիմ մնալով հայ զինվորական լավագույն ավանդույթներին:

Обращение начальника Генерального штаба ВС РА, генерал-полковника Оника Гаспаряна
28 Января, 2021 09:18Сегодня исполняется 29 лет со дня образования наших Вооруженных Сил. Мы отмечаем этот день, имеющий историческое значение для каждого из нас, с чувством горечи, но наши сердца также полны гордости.
27 сентября 2020 г. вооруженные силы с честью приняли брошенный им вызов и после 44 дней героического сопротивления выполнили поставленные перед собой боевые задачи, сражаясь с силами противника, многократно превосходившими их, и причинив ему многочисленные потери.
В этой неравной борьбе армянские вооруженные силы, к сожалению, также понесли невосполнимые потери, но противник надолго запомнит решительность, стойкость, отвагу нашего солдата и офицера, их несокрушимую волю бороться до конца и безоговорочную преданность. На поле боя наши соратники творили чудеса, вписывая свои имена золотыми буквами на страницы армянской истории. Героизм солдата и офицера Армянской армии никогда не будет забыт, наш народ по достоинству оценит своих героических детей.
Сегодня нас часто критикуют, но не следует отчаиваться. Мы понимаем, что от нас ожидали большего ... Наши соотечественники были полны безграничной веры в армянскую армию и я могу говорить со всей ответственностью, мы до конца остались верны присяге и выполнили свой священный долг перед государством и перед народом.
Спасибо Вам за отстаивание чести нации и за беспримерные подвиги.
Армия не имеет права впадать в депрессию. Солдат, офицер, генерал может только склонить голову перед священной памятью наших погибших товарищей и их родственниками, и сейчас, как никогда, армия нуждается в доверии и всесторонней поддержке.
Как бы это ни было трудно и сложно, мы продолжаем выполнять священную задачу защиты Родины, организуя боевое дежурство на новых территориях, принимая действенные меры по восстановлению боевой готовности армии.
Уверен, что 2021 год откроет для армии новую страницу повышения ее боевых возможностей.
Я заверяю тех, кто в отчаянии, тех, кто потерял доверие к нам, тех, кто критикует нас со стороны различных сил, а иногда даже тех, кто открыто оскорбляет нас, что армянская армия быстро оправится от полученных ран и покажет врагу свою силу.
Мы всегда должны помнить, что враг стоит у ворот нашего дома, он не отказался от своего коварного намерения разрушить армянские очаги.
Армия - это сила, которая может и обязана твердо стоять на ногах и останавливать посягательства врага. Никто за нас этого не сделает.
В этот священный день поздравим друг друга с Днем армии и обещаем нашим павшим друзьям, что мы продолжим их незавершенное дело, не пожалеем усилий и ежедневным тяжелым трудом будем делать армию мощнее и неустанно бороться за защиту наших национальных и государственных интересов.
Я убежден, что у армянской армии будет еще много славных побед, придерживаясь лучших армянских военных традиций.