Սուրեն Պապիկյանի գլխավորությամբ անցկացվել է հավաք-խորհրդակցություն
28 Փետրվարի, 2023 11:49Հավաքին մասնակցել են կայազորի ենթակա զորամասերի հրամանատարները, նրանց տեղակալները, ստորաբաժանումների հոգևոր սպասավորները, մարզի իրավապահ համակարգի ներկայացուցիչները:
Զորամիավորման հրամանատարն իր զեկույցում ներկայացրել է ենթակայությամբ գործող զորամասերում արձանագրված կարգապահության խախտումների վիճակագրությունը, բացահայտված դեպքերը, որոնց վերլուծությունը թույլ կտա արատավոր երևույթների դեմ պայքարի նոր լուծումներ գտնել:
Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը կարևորելով խորհրդակցության թեման, ընդգծել է, որ ոչ կանոնադրային հարաբերությունների և արատավոր բարքերի դեմ պայքարը զինված ուժերում անհրաժեշտ է ուժեղացնել, բացառել դրանց կրկնությունները: Սուրեն Պապիկյանը նշել է, որ արձանագրված մտահոգիչ դեպքերի դեմ համալիր գործիքակազմով պայքարի կարևորագույն քայլը դեպքերի իրական պատճառները հայտնաբերելն ու կանխարգելիչ որոշումներ ընդունելն է:
Հավաք-խորհրդակցության ընթացքում զեկույցներով հանդես են եկել նաև զորամիավորման ղեկավար կազմի սպաները՝ ներկայացնելով մարտական, ոչ մարտական կորուստների, պատահարների մանրամասներն ըստ իրականացված վերլուծության:
Պաշտպանության նախարարը ռազմական ոստիկանության կայազորային ստորաբաժանման հրամկազմին տվել է ցուցումներ՝ զորամասերում, մարտական դիրքերում արձանագրված յուրաքանչյուր դեպքի առնչությամբ մանրակրկիտ ուսումնասիրություն անցկացնել և ուժեղացնել հսկողությունը ոչ միայն կարգապահության առանձին դրվագները, այլև սմարթֆոն տեսակի բջջային հեռախոսների առկայությունը զինծառայողների շրջանում բացառելու համար: Նախարար Պապիկյանը նշեց, որ այս ուղղությամբ առաջիկայում կիրականացվեն կտրուկ քայլեր:

Под руководством министра обороны РА Сурена Папикяна проведен сбор-совещание
28 Февраля, 2023 11:49Во встрече участвовали командиры подведомственных гарнизону воинских частей, их заместители, духовные служители подразделений, представители правоохранительной системы марза.
Командир корпуса в своем докладе представил статистику нарушений дисциплины, зафиксированных в подчиненных воинских частях, выявленные случаи, анализ которых позволит найти новые решения в борьбе с порочными явлениями.
Отметив важность совещания, глава оборонного ведомства подчеркнул, что необходимо усилить борьбу против неуставных отношений и порочных нравов в Вооруженных силах, исключить их повторение. Сурен Папикян отметил, что важнейшим шагом в борьбе с тревожными случаями является выявление реальных причин и принятие превентивных решений.
В ходе совещания с докладами выступили также офицеры руководящего состава армейском корпуса, представив подробности боевых и небоевых потерь и происшествий согласно проведенному анализу.
Министр обороны дал поручение командному составу гарнизонного подразделения военной полиции провести тщательное изучение каждого случая, зафиксированного в воинских частях, на боевых позициях, и усилить контроль, чтобы исключить среди военнослужащих не только отдельные эпизоды дисциплины, но и смартфонов. Министр Папикян отметил, что в этом направлении в скором времени будут осуществлены резкие шаги.