Լևոն Այվազյանն ընդունել է Քլեր Մեյթրոյին
26 Օգոստոսի, 2020Լևոն Այվազյանը ԿԽՄԿ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավարին հայտնել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության մտահոգությունը օգոստոսի 23-ից հայկական բանակի սպա Գուրգեն Ալավերդյանի վերաբերյալ ադրբեջանական լրատվամիջոցներում շրջանառվող տեսանյութերի և դրանց բովանդակության առնչությամբ, ինչը միջազգայնորեն ամրագրված իրավունքների, մասնավորապես՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի շրջանակներում Ադրբեջանի ստանձնած հանձնառությունների կոպտագույն խախտում է:
Հաշվի առնելով տարիներ շարունակ ադրբեջանական իշխանությունների որդեգված նմանատիպ գործելաոճը պաշտպանության նախարարությունը դիմել է ԿԽՄԿ-ին առավել հետևողական լինելու Ադրբեջանի իրավազորության ներքո հայտնված հայազգի անձանց իրավունքների պաշտպանության հարցում:
ԿԽՄԿ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավարը հավաստիացրել է, որ ԿԽՄԿ-ի պատվիրակությունը իրականացնում է բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ Գուրգեն Ալավերդյանի կարգավիճակից բխող ընթացակարգերի ապահովման ուղղությամբ:

Levon Ayvazyan received Claire Meytraud
26 August, 2020 20:05Levon Ayvazyan told Meytraud that the Ministry of Defence of Armenia is concerned about the videos about officer Gurgen Alaverdyan that Azerbaijani media outlets have been disseminating since August 23 and content of those videos, which are a gross violation of the commitments that Azerbaijan has assumed within the framework of the internationally enshrined rights, particularly within the scope of the international humanitarian law.
Taking into account the similar policy adopted by the Azerbaijani authorities over the years, the Ministry of Defence appealed to ICRC to be more consistent in protecting the rights of the Armenians who are under the jurisdiction of Azerbaijan.
Claire Meytraud assured that the ICRC delegation is taking all the necessary steps to ensure the procedures deriving from Gurgen Alaverdyan’s status.