Լևոն Այվազյանն ընդունել է Քլեր Մեյթրոյին
26 Օգոստոսի, 2020Լևոն Այվազյանը ԿԽՄԿ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավարին հայտնել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության մտահոգությունը օգոստոսի 23-ից հայկական բանակի սպա Գուրգեն Ալավերդյանի վերաբերյալ ադրբեջանական լրատվամիջոցներում շրջանառվող տեսանյութերի և դրանց բովանդակության առնչությամբ, ինչը միջազգայնորեն ամրագրված իրավունքների, մասնավորապես՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի շրջանակներում Ադրբեջանի ստանձնած հանձնառությունների կոպտագույն խախտում է:
Հաշվի առնելով տարիներ շարունակ ադրբեջանական իշխանությունների որդեգված նմանատիպ գործելաոճը պաշտպանության նախարարությունը դիմել է ԿԽՄԿ-ին առավել հետևողական լինելու Ադրբեջանի իրավազորության ներքո հայտնված հայազգի անձանց իրավունքների պաշտպանության հարցում:
ԿԽՄԿ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավարը հավաստիացրել է, որ ԿԽՄԿ-ի պատվիրակությունը իրականացնում է բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ Գուրգեն Ալավերդյանի կարգավիճակից բխող ընթացակարգերի ապահովման ուղղությամբ:

Левон Айвазян принял Клера Мейтро
26 Августа, 2020 20:05Левон Айвазян выразил главе ереванского офиса МККК обеспокоенность министерства обороны РА в связи с распространением с 23 августа в азербайджанских СМИ видеороликов и их содержанием об офицере армянской армии Гургене Алавердяне, что является грубейшим нарушением международно закрепленных прав, в частности обязательств Азербайджана в рамках международного гуманитарного права.
Принимая во внимание аналогичную политику, проводимую властями Азербайджана на протяжении многих лет, Министерство обороны обратилось в МККК с просьбой быть более последовательным в вопросе защиты права армян, оказавшихся под юрисдикцией Азербайджана.
Глава ереванского офиса МККК заверила, что делегация МККК предпринимает все необходимые шаги для обеспечения процедур, вытекающих из статуса Гургена Алавердяна.