17 Հոկտեմբերի, 2019Հանդիպումը նպատակաուղղված էր Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության և տարածաշրջանային անվտանգության հետ կապված հարցերի քննարկմանը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը զրուցակցին ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին և Արցախի ու Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում տիրող իրավիճակը, վերջին շրջանում տեղի ունեցած զարգացումները: Տոյվո Կլաարն իր հերթին վերահաստատել է Եվրամիության անվերապահ աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջնորդական առաքելությանը և դրա հովանու ներքո ԼՂ հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման ջանքերին: Զրուցակիցներն ընդգծել են հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը նպաստող միջավայրի հաստատման անհրաժեշտությունը:
Դավիթ Տոնոյանն ու Եվրամիության բարձրաստիճան պատվիրակը անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող այլ հարցերի:

Министр обороны РА принял спецпредставителя ЕС
17 Октября, 2019 18:45Министр обороны Армении Давит Тоноян 17 октября принял специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клаара.
Целью встречи было обсуждение вопросов, связанных с нагорно-карабахским конфликтом и региональной безопасностью.
Министр обороны РА проинформировал собеседника о текущей ситуации на армяно-азербайджанской государственной границе и линии соприкосновения вооруженных сил Арцаха и Азербайджана, а также последних событиях. В свою очередь, Тойво Клаар в свою очередь подтвердил безоговорочную поддержку ЕС усилиям миссии Минской группы ОБСЕ и исключительно мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта под ее эгидой. Собеседники подчеркнули необходимость создания среды, благоприятной для мирного урегулирования конфликта.
Давит Тоноян и высокопоставленный представитель ЕС также затронули другие вопросы, связанные с региональной безопасностью.