Բարեվարքության թեմայով բարձրաստիճան խորհրդաժողով ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում
Հայաստանում անցկացվող ՆԱՏՕ-ի շաբաթվա շրջանակներում մարտի 14-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը ՆԱՏՕ-ի բարեվարքության ամրապնդման ծրագրի թիմի հետ համատեղ ՊՆ վարչական համալիրում անցկացրել է Բարեվարքության ամրապնդման ծրագրի բարձրաստիճան առաջնորդների օրվա խորհրդաժողով՝ նվիրված բարեվարքության և լավ կառավարման բարեփոխումների հարցերին:
Խորհրդաժողովին մասնակցել են ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության և ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցիչներ, միջազգային փորձագետներ՝ բարեվարքության, թափանցիկության և հաշվետվողականության սկզբունքները՝ որպես կայուն բարեփոխումների համար կարևոր գործոններ ուսումնասիրելու նպատակով:
Քննարկման հիմնական թեման էր առաջնորդների առանցքային դերը բարեփոխումների խթանման գործում: Ներկայացվել է նաև ՀՀ ՊՆ համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի բարեվարքության ամրապնդման ծրագրի հետ:
Խորհրդաժողովի մասնակիցներն անդրադարձել են նաև քաղաքական մակարդակում փոփոխությունների համար անհրաժեշտ նախապայմաններ ստեղծելու հարցին: Կարևորվել է ուսումնական հաստատությունների կրթական ծրագրերում բարեվարքության սկզբունքների ներառումը, ինչը կխթանի բարեվարքության բարեփոխումները քաղաքական մակարդակում և կամրապնդի բարեվարքության մշակույթը:
Խորհրդաժողովը ՆԱՏՕ-ի բարեվարքության ամրապնդման ծրագրի` Հայաստանում տեղի ունեցած առաջին բարձրաստիճան միջոցառումն էր 2013 թվականից՝ ծրագրին ՀՀ պաշտպանության նախարարության միանալուց ի վեր: 2016թ.-ին ՆԱՏՕ-ն, Պաշտպանության նախարարության կողմից լրացված ինքնագնահատման հարցաշարի առավել խորը և հանգամանալից ուսումնասիրության նպատակով, իրականացրեց փորձագիտական խմբի այց Հայաստան: Ինքնագնահատման գործընթացը և փորձագիտական վերանայումը Բարեվարքության ամրապնդման ծրագրի հիմնաքարն են և հիմք են ապահովում թե´ ինստիտուցիոնալ, և թե´ անհատական մակարդակներում բարեվարքության և լավ կառավարման հարցերում ՆԱՏՕ-ի հասցեական աջակցությունից օգտվելու համար: Միջոցառմանը մասնակցել են Պաշտպանության նախարարության, Անվտանգության խորհրդի, ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի, Զինվորական դատախազության, Քննչական կոմիտեի, Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի, Արտաքին գործերի նախարարության, ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ և փորձագետներ: Միջոցառման ավարտին ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցիչներին է հանձնվել Բարեվարքության ամրապնդման ծրագրի ինքնագնահատման լրամշակված հարցաշարը:
ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում անցկացված Բարեվարքության ամրապնդման ծրագրի բարձրաստիճան առաջնորդների օրվա խորհրդաժողովի ավարտին ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցիչներին և միջազգային փորձագետներին ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:

High level conference on BI at the Ministry of Defence
Integrity and good governance reforms in the defence sector were the focus of a special Key Leaders Engagement Day, which NATO Building Integrity (BI) and the Ministry of Defence of the Republic of Armenia conducted in Yerevan on 14th of March, as part of NATO Week 2019.
The conference brought together representatives of the Ministry and NATO with international experts, to explore the principles of integrity, transparency and accountability as factors for sustainable reforms. In particular, the discussions focused on the key role played by leaders to promote reforms, during which the Ministry of Defence presented its collaboration with NATO BI. The participants also looked at the conditions to embed changes at the policy level.
Last but not least, experts and participants emphasized the importance of including BI principles in educational programme of instructions, in order to promote BI reforms at the political level and strengthen a culture of integrity.
This is the first NATO BI high level event held in Armenia since the Ministry of Defence joint the BI Programme in 2013. In 2016, NATO BI led a Peer Review visit to further analyze the Self-Assessment Questionnaire completed by the Ministry.  This process of self-assessment and peer review is the backbone of NATO BI. It provides the foundation to benefit from integrity and good governance tailored support at the institutional and individual levels.
Participants of this event included representatives of the Ministry of Defence and of institutions involved in good governance such as Security Council, Standing Committee on Defence and Security of the National Assembly, Ministry of Justice, Members of the National Assembly, Military Prosecutor's Office, Investigative Committee, the Commission on Ethics of High-Ranking Officials and NGOs. Representatives of the Ministry of Foreign Affairs and diplomatic corps also attended.
At the end of the event, the enhanced Building Integrity Self-Assessment Questionnaire was handed over to the NATO BI representatives.
NATO representatives and internatational experts were hosted by the Minister of Defence  Mr. Davit Tonoyan.