Ստորագրվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ՀՀ-ում ԿԽՄԿ-ի պատվիրակության միջև 2018թ. երկկողմ համագործակցության ծրագիրը
8 Փետրվարի, 2018 20:48
Փետրվարի 8-ին ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ Լևոն Այվազյանն ընդունել է Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավար Կարոլին Դույեզին:
Հանդիպման ընթացքում ամփոփվել են 2017 թվականի երկկողմ համագործակցության շրջանակում կատարված աշխատանքները, քննարկվել ՀՀ պաշտպանության նախարարության և Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Լևոն Այվազյանը բարձր է գնահատել ԿԽՄԿ-ի օժանդակությամբ ՀՀ զինված ուժերում Միջազգային մարդասիրական իրավունքի վերաբերյալ դասընթացների, գիտական-մեթոդաբանական կարողությունների զարգացման և իրազեկվածության բարձրացման ծրագրերի իրագործումը, ինչպես նաև ԿԽՄԿ-ի կողմից ՀՀ սահմանամերձ համայնքներում բնակչության կենսամակարդակի բարելավմանն ուղղված աշխատանքները:
Հայաստանում ԿԽՄԿ-ի պատվիրակության ղեկավարն արձանագրել է երկկողմ համագործակցության ընդլայնման փաստը` հույս հայտնելով, որ այն կրելու է շարունակական բնույթ:
Հանդիպման ավարտին ստորագրվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության և Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության միջև Միջազգային մարդասիրական իրավունքի ոլորտում 2018թ. երկկողմ համագործակցության ծրագիրը:

8 February, 2018 20:48Issues related to the cooperation between the Armenian Ministry of Defence and the International Committee of the Red Cross (ICRC) in Armenia were discussed during the meeting.
Levon Ayvazyan praised the ICRC delegation for the implementation of training projects in the fields of International humanitarian law, building scientific and methodological capacity and raising awareness in the Armenian Armed Forces, as well as for the ICRC projects aimed at improving the quality of life of Armenia’s border communities.
Caroline Douilliez said that the bilateral cooperation is expanding and conveyed hope that it would be of continuous nature.
At the end of the meeting, the parties signed the 2018 cooperation program in the field of International Humanitarian Law between the Armenian Ministry of Defence and ICRC delegation.