ՀՀ պաշտպանության նախարարի աշխատանքային այցը Արցախ
30 Հոկտեմբերի, 2017Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը, լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշել է, որ ծրագիրն իսկապես սպասված է և անհրաժեշտ: Այն նաև լավ օրինակ է դարձել մյուս քաղաքների համար. այս տարի Գյումրու և Վանաձորի քաղաքապետարանները ևս ցանկություն են հայտնել հանդես գալ նման նախաձեռնությամբ: Տարոն Մարգարյանի գնահատմամբ՝ սա բանակ-հասարակություն կապի ամրապնդմանն ուղղված կարևոր ծրագիր է և այն շարունակական բնույթ է կրելու: Քաղաքապետի հավաստմամբ՝ արվելու է հնարավորը, որպեսզի զինվորները համոզված լինեն, որ իրենք և իրենց ծնողները մշտապես պետության և համայնքի հատուկ ուշադրության կենտրոնում են:
Զինծառայողների ծնողների այցելության առիթով սահմանմերձ բոլոր զորամասերում կազմակերպվել են հանդիսավոր արարողություններ:
2013 թվականից մինչ օրս այս ծրագրի շրջանակում արդեն ավելի քան 9000 ծնող հնարավորություն է ունեցել այցելելու իրենց զինծառայող որդիներին և տեղերում ծանոթանալու նրանց ծառայության պայմաններին:
Այցի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանին եւ Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին ընդունել է Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Լեւոն Մնացականյանը: Քննարկվել են բանակաշինությանը եւ Երեւան քաղաքի հետ համագործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր: Բակո Սահակյանն ընդգծել է, որ հայկական երկու հանրապետությունների համագործակցությունը տարածաշրջանում կայունության պահպանման կարեւորագույն նախապայմաններից մեկն է:
Աշխատանքային այցի ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարար, գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանի ուղեկցությամբ բանակի կենտրոնական զորամասերից մեկում հանդիպել է նորավարտ սպաների հետ: Վիգեն Սարգսյանն անդրադարձել է զինված ուժերի համակարգում և պաշտպանական ոլորտում տեղի ունեցող և ակնկալվող հայեցակարգային փոփոխություններին, պարզաբանումներ տվել «Ազգ-բանակ», «Դիտակետ» ու «Ես եմ» ծրագրերի, ինչպես նաև հանրային լայն հնչեղություն ստացած «Զինվորական ծառայության և զինծառայողների կարգավիճակի մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ՝ հավաստիացնելով, որ բոլոր փոփոխություններն ունեն մեկ վերջնական նպատակ` ամրապնդել մեր պաշտպանունակությունը, կատարելագործել հակառակորդին զսպելու մեխանիզմները և բարձրացնել զինծառայողների իրավական ու սոցիալական պաշտպանվածության մակարդակը: Այցի ավարտին Վիգեն Սարգսյանն ու Տարոն Մարգարյանը ծանոթացել են Երևանի և Ստեփանակերտի քաղաքապետարանների միջև հաստատված համագործակցության ծրագրի շրջանակում Ստեփանակերտում Ազատամարտիկների այգու կառուցման աշխատանքների ընթացքին: ՀՀ պաշտպանության նախարարը նկատել է, որ հանգստի գոտին կդառնա հայկական երկու մայրաքաղաքների միջև ձևավորված արդյունավետ համագործակցության լավագույն խորհրդանիշերից մեկը:

30 Октября, 2017 15:57Глава оборонного ведомства на брифинге с журналистами отметил, что эта программа действительно ожидаема и необходима. Она стала хорошим примером также и для других городов: в этом году муниципалитеты Гюмри и Ванадзора также выразили желание действовать по этой инициативе.
По оценке Тарона Маргаряна, это важная программа, направленная на укрепление связей между армией и обществом, и она будет носить непрерывный характер.
По заверению мэра, будет сделано необходимое, чтобы солдаты были уверены, что они и их родители всегда находятся в центре особого внимания государства и сообщества.
По случаю посещения военнослужащихродителямиво всех воинских частяхбыли организованы торжественные церемонии.
С 2013 года более 9 000 родителей имели возможность посетить своих военнослужащих сыновей и на месте ознакомиться с условиями их службы.
В рамках визита Министра обороны Республики Армения Вигена Саргсяна и мэра Еревана Тарона Маркарянапринял Президент Республики Арцах Бако Саакян. Во встрече также принял участие министр обороны Республики Арцах генерал-лейтенант Левон Мнацаканян. Был обсужден ряд вопросов, касающихся строительства армии и сотрудничества с городом Ереваном. Бако Саакян подчеркнул, что сотрудничество двух армянских Республик является одной из важнейших предпосылок для поддержания стабильности в регионе.
В ходе рабочего визита министр обороны Армении Виген Саргсян в сопровождении министра обороны Республик Арцах генерал-лейтенанта Левона Мнацаканянав одной из центральных войсковых частей армиивстретился с новоназначенными офицерами. Виген Саргсян коснулся концептуальных изменений, происходящих в системе ВС и в области обороны, дал разъяснения по поводу программ «Нация-Армия», «Дитакет» и «Я», а также получившего большой общественный резонанс проекта Закона «О статусе военной службы и военнослужащих», заверив, что все изменения имеют одну конечную цель: укрепить наш обороноспособность, усовершенствовать механизмы сдерживания противника и повысить уровень правовой и социальной защиты военнослужащих.
В конце визита Виген Саргсян и Тарон Маргарян ознакомились с процессом строительства Парка Азатамартиков (Солдат Свободы) в Степанакерте в рамках программы сотрудничества между Ереваном и Степанакертом. Министр обороны РА заметил, что зона отдыха станет одним из лучших символов эффективного сотрудничества между двумя армянскими столицами.