Անցկացվել է զորակոչի ընթացքում քաղաքացիների դիմումների և բողոքների քննարկման հանձնաժողովի առաջին նիստը
1 Հուլիսի, 2020 17:07
Հունիսի 30-ին կայացել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով կազմավորված` 2020թ. ամառային զորակոչի ընթացքում քաղաքացիների դիմումների և բողոքների քննարկման հանձնաժողովի առաջին նիստը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարին կից հասարակական խորհրդի հովանու ներքո գործող հանձնաժողովը նիստի ընթացքում քննարկել է քաղաքացիներից ստացած դիմումներն ու բողոքները, հանդես եկել առաջարկություններով և միջնորդություններով։ Ստացված դիմումներն առավելապես վերաբերում են զորակոչիկների առողջական խնդիրներին և այդ առնչությամբ կատարված բուժհետազոտությունների արդյունքներին։
Ի տարբերություն նախորդ զորակոչերի, 2020թ. ամառային զորակոչի ընթացքում հանձնաժողովի աշխատանքը կկազմակերպվի համաճարակային իրավիճակի նկատառումով: Ձեռնարկվել են միջոցներ առողջական տեսակետից այն անվտանգ անցկացնելու համար: Մշտապես կախտահանվեն ու կօդափոխվեն աշխատանքային տարածքները, հանձնաժողովի անդամներին և քաղաքացիներին կտրամադրվեն ախտահաման ու պաշտպանիչ միջոցներ: Հանձնաժողովի նիստերը կգումարվեն առավել հաճախ` կրճատելով մեկ նիստի ընթացքում քննարկվող դիմում-բողոքների թիվն ու նիստերի տևողությունը, կպահպանվի անվտանգ հեռավորություն նիստի մասնակիցների միջև և այլն:
Քաղաքացիների դիմում-բողոքներն ընդունվում են աշխատանքային օրերին` ժամը 10:00-ից։ Դիմում-բողոքը պետք է գրել տանը, կցել անհրաժեշտ փաստաթղթերը և ամբողջական փաթեթը հանձնաժողովին փոխանցել մեկ անձի միջոցով կամ ուղարկել փոստով: Դիմում-բողոքի քննարկմանը կարող է մասնակցել առավելագույնը երկու անձ` զորակոչիկն ու նրա ընտանիքի մեկ անդամ:
Մանրամասն տեղեկությունների և պարզաբանումների համար անհրաժեշտ է զանգահարել (010) 52-34-82 հեռախոսահամարով:

Состоялось первое заседание комиссии по рассмотрению заявлений и жалоб граждан во время призыва
30 июня состоялось первое заседание комиссии по рассмотрению заявлений и жалоб граждан во время летнего призыва 2020г., сформированная по приказу министра обороны РА.
В ходе заседания комиссия, действующая под эгидой Общественного совета при министре обороны РА, обсудила поступившие от граждан заявления и жалобы, внесла предложения и ходатайства. Полученные заявления в основном касаются проблем со здоровьем призывников и результатов медицинских обследований, проведенных в этой связи.
В отличие от предыдущих призывов, в ходе летнего призыва 2020г. работа комиссии будет организована с учетом эпидемической ситуации. Были предприняты меры для обеспечения безопасности призыва с точки зрения здоровья. Рабочие территории будут постоянно дезинфицироваться и проветриваться, членам комиссии и гражданам будут предоставляться дезинфицирующие и защитные средства. Заседания комиссии будут проводиться чаще, уменьшая количество заявлений-жалоб, обсуждаемых в течение одного заседания, а также продолжительность заседаний, будет сохраняться безопасное расстояние между участниками заседания и так далее.
Заявления и жалобы граждан принимаются в рабочие дни с 10:00. Заявление-жалобу нужно написать дома, прикрепить необходимые документы и передать полный пакет документов в комиссию через одно лицо или отправить по почте. На рассмотрении заявления или жалобы могут принять участие не более двух человек - призывник и один из членов его семьи.
Для получения дополнительной информации и разъяснений необходимо звонить по номеру телефона (010) 52-34-82.