Նշվել է Հայրենիքի պաշտպանի օրը
Փետրվարի 23-ին Գյումրիում տեղակայված ռուսաստանյան 102-րդ ռազմակայանում նշվել է ՌԴ Հայրենիքի պաշտպանի օրը։
Հանդիսավոր միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ ԶՈւ և ՌԴ ԶՈւ զորքերի (ուժերի) միացյալ խմբավորման հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Տիգրան Փարվանյանը, ՌԴ 102-րդ ռազմակայանի հրամանատար, գնդապետ Նիկոլայ Մարտինյուկը, բարձրաստիճան զինվորականներ, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ, հյուրեր:
Առանձնահատուկ շնորհավորական խոսքեր ու մաղթանքներ են հնչել Հայրենական մեծ պատերազմի և զինված ուժերի վետերանների հասցեին: Նշվել է, որ փետրվարի 23-ը ևս մեկ առիթ է երախտագիտություն հայտնելու հայրենիքի բոլոր նվիրյալներին։

Defender of the Fatherland Day was celebrated
On February 23, Defender of the Fatherland Day was celebrated in the 102nd Russian military base in Gyumri.
The solemn ceremony was attended by Commander of the Joint Forces of the Armed Forces of the Republic of Armenia and the Armed Forces of the Russian Federation, Lieutenant General Tigran Parvanyan, Commander of the 102nd Russian military base, Colonel Nikolai Martynyuk, high-ranking servicemen, representatives of the local self-government bodies, guests.
Special congratulatory words and wishes were addressed to the veterans of the Great Patriotic War and the Armed Forces. It was noted that February 23 is another opportunity to express gratitude to all those who are devoted to the Fatherland.