ՀՀ պաշտպանության նախարարը հետևել է «1991 ստորաբաժանում» ծրագրի նախապատրաստական դասընթացին
Փետրվարի 8-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարը ներկա է եղել ՀՀ ՊՆ և Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի նախաձեռնած «1991 ստորաբաժանում» ծրագրի նախապատրաստական դասընթացին:
Դավիթ Տոնոյանը հետևել է դասընթացի կազմակերպմանը, առանցքային հարցերի շուրջ զրուցել է դասավանդող կազմի հետ, պատասխանել դասընթացի մասնակիցներին հետաքրքրող հարցերին։
Նախապատրաստական դասընթացի միջոցով նախազորակոչային տարիքի երիտասարդներին գիտելիքներ կփոխանցվեն տվյալագիտության և արհեստական բանականության ոլորտների վերաբերյալ, որոնց շնորհիվ զինակոչիկներն առավել պատրաստված կլինեն նորաստեղծ «1991 ստորաբաժանումում» ծառայության անցնելու համար։
«1991 ստորաբաժանման» կազմավորման նպատակն է ՀՀ զինված ուժերի տեխնոլոգիական գերակայության, զինվորական ծառայության մեջ գտնվող անձանց շարունակական կրթության, բազմակողմանի զարգացման և մասնագիտական հմտությունների յուրացման հնարավորությունների ապահովումը:
ՀՀ զինված ուժերում նոր հատուկ միավորի գործունեության արդյունքում հնարավոր կլինի իրականացնել ինչպես ամենօրյա, այնպես էլ միջնաժամկետ և երկարաժամկետ խնդիրների լուծմանն ուղղված գիտահետազոտական նախագծեր և վերլուծություններ:

The Minister of Defense of the Republic of Armenia observed the preparatory training of “Subdivision 1991” program
10 February, 2020 18:31
On February 8, the Minister of Defense of Armenia was present at the preparatory training of “Subdivision 1991” program initiated by the Ministry of Defense of Armenia and the Foundation for Armenian Science and Technology.
Davit Tonoyan observed the organization of the training, talked to the teaching staff about the key issues, answered the questions of the participants of the training.
The aim of the preparatory trainings is to provide young people of pre-conscription age with knowledge in the fields of data science and artificial intelligence, thanks to which the conscripts will be more prepared for the service in the newly created “Subdivision 1991".
The aim of the formation of “Subdivision 1991" is to ensure opportunities for technological advancement, continuing education of the military personnel, comprehensive development and assimilation of professional skills.
As a result of the activity of the new special unit in the RA Armed Forces, it will be possible to carry out research projects and analysis aimed at solving both daily and medium and long term tasks.