27 Հունվարի, 2020 19:09
Հունվարի 27-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է ԱՄՆ-ի Կանզաս նահանգի ադյուտանտ-գեներալ, ազգային գվարդիայի հրամանատար, գեներալ-մայոր Լի Թաֆանելիի գլխավորած պատվիրակությանը, որին ուղեկցում էր ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լինն Թրեյսին:
Հանդիպման ընթացքում ամփոփվել են նախորդ ժամանակահատվածում կատարված աշխտանքները, քննարկվել ԱՄՆ նահանգային գործընկերության ծրագրի շրջանակներում Կանզասի ազգային գվարդիայի հետ իրականացվող ծրագրերի ներկա վիճակը և ապագա նախագծերը:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը նշել է, որ 17 տարվա համագործակցության ընթացքում ՀՀ զինված ուժերի և Կանզասի ազգային գվարդիայի միջև իրականացվել և շարունակում են իրականացվել բազմաթիվ ծրագրեր խաղաղապահության, ռազմական բժշկության, անձանակազմի մարտավարական պատրաստության և այլ բնագավառներում, որոնք համընկնում են պաշտպանական ոլորտում հայ-ամերիկյան համագործակցության նպատակներին:
Գեներալ-մայոր Լի Թաֆանելին հավաստիացրել է, որ Կանզասի նահանգը, որպես նահանգային գործընկերության ծրագրով Հայաստանի գործընկեր, կշարունակի կանոնավոր զարգացնել համագործակցությունը Հայաստանի հետ: Գեներալ-մայորը նշել է, որ Ազգային գվարդիայի և ՀՀ զինված ուժերի միջև արդեն ավանդական դարձած համագործակցությունից բացի, դինամիկ զարգացում է ապրում նաև համագործակցությունը ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության հետ, ավելացրել, որ նահանգային գործընկերության ծրագիրը հնարավորություն է ընձեռում համագործակցել նաև կրթության, առողջապահության, գյուղատնտեսության և այլ բնագավառներում, և Կանզաս նահանգը պատրաստ է այդ ուղղություններով նույնպես համագործակցել Հայաստանի հետ:
Դեսպան Թրեյսին և գեներալ-մայոր Թաֆանելին մասնակցել են նաև ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում կազմակերպված «Միացյալ նահանգների Զինված ուժերը 1919-1920թթ. Հայաստանի առաջին Հանրապետությունում» ցուցահանդեսին:
Հունվարի 28-ին Կանզասի ազգային գվարդիայի պատվիրակությունը կմասնակցի Հայոց բանակի օրվան նվիրված պաշտոնական միջոցառումներին:

27 Января, 2020 19:09
27 января министр обороны РА Давид Тоноян принял делегацию, возглавляемую адъютант-генералом штата Канзас США, командующим национальной гвардии, генерал-майором Ли Тафанелли, которого сопровождала чрезвычайный и полномочный посол США в Армении Линн Трейси.
В ходе встречи быпи подведены итоги выполненных работ в течении предыдущего периода, было обсуждено текущее состояние реализуемых с национальной гвардией Канзаса программ в рамках государственной программы партнерства США, а также будущие проекты.
Министр обороны РА Давид Тоноян отметил, что в течении 17 лет сотрудничества между вооруженными силами РА и национальной гвардией Канзаса были осуществлены и продолжают осуществляться множество программ в миротворческой сфере, в сфере военной медицины, тактической подготовки военнослужащих и других сферах, которые совпадают с целями армяно-американского сотрудничества в области обороны.
Генерал-майор Ли Тафанелли заверил, что штат Канзас, как партнер Армении в государственной программе партнерства, будет продолжать развивать сотрудничество с Арменией на регулярной основе. Генерал-майор отметил, что помимо уже ставшего  традиционным сотрудничества между Национальной гвардией и вооруженными силами РА, также динамично развивается сотрудничество с министерством чрезвычайных ситуаций РА, и добавил, что государственная программа партнерства дает возможность сотрудничества также в сфере образования, здравоохранения, сельского хозяйства и других сферах, и штат Канзас готов сотрудничать с Арменией также в этих направлениях.
Посол Трейси и генерал-майор Тафанелли приняли также участие в организованной в административном комплексе МО РА выставке “Вооруженные силы Соединенных штатов в 1919-1920гг в Первой Республике Армения”.
28 января делегация национальной гвардии Канзаса будет участвовать в официальных мероприятиях, посвященных дню Армянской армии.