Ձմեռային զորակոչի ընթացքում քաղաքացիների դիմումների և բողոքների քննարկման հանձնաժողովը շարունակում է աշխատանքը
10 Հունվարի, 2020 16:37
Հունվարի 10-ին հերթական նիստն է անցկացրել ձմեռային զորակոչի ընթացքում քաղաքացիների դիմումների և բողոքների քննարկման հանձնաժողովը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով կազմավորված հանձնաժողովն արդեն քննել է ավելի քան 70 դիմում-բողոք, անհրաժեշտության դեպքում՝ համապատասխան միջնորդագրերն ուղարկել զորակոչային մարմիններին: Դիմում-բողոքները հիմնականում վերաբերում են երիտասարդների առողջական վիճակի հետազոտման և գնահատման, լրացուցիչ փորձաքննության հարցերին՝ զինծառայության պիտանիության կամ տարկետում տրամադրելու մասին եզրակացությունը վերանայելու նպատակով:
Ձմեռային զորակոչի շրջանակում քաղաքացիների դիմում-բողոքներն ընդունվում են շաբաթվա բոլոր աշխատանքային օրերին` ՀՀ պաշտպանության նախարարին կից հասարակական խորհրդի աշխատավայրում՝ Մոսկովյան 5 հասցեում:
Զորակոչի գործընթացի թափանցիկութունն ու օրինականությունն ապահովելու, քաղաքացիների դիմում-բողոքներում բարձրացված հարցերը արագ լուծելու նպատակով ստեղծված հանձնաժողովը կգործի մինչև զորակոչի ավարտը՝  քաղաքացիներին ընձեռելով իրենց հուզող հարցերի լուծմանը հետամուտ լինելու գործուն հնարավորություն:

Комиссия по рассмотрению заявлений и жалоб граждан во время зимнего призыва продолжает свою работу
10-го января состоялось очередное заседание Комиссии по рассмотрению заявлений и жалоб граждан во время зимнего призыва.
Комиссия, созданная по приказу министра обороны РА, уже рассмотрела более 70 заявлений и жалоб, при необходимости направив соответствующие ходатайства в призывные органы. Заявления и жалобы в основном касаются обследования и оценки состояния здоровья молодежи, вопросов дополнительной экспертизы – с целью пересмотра решения о годности к военной службе или о предоставлении отсрочки.
В рамках зимнего призыва заявления и жалобы граждан принимаются в рабочие дни в офисе Общественного совета при министре обороны РА, по адресу ул. Московян, 5.
Комиссия, созданная для обеспечения прозрачности и легитимности процесса призыва, быстрого решения вопросов, поднятых гражданами в своих заявлениях и жалобах, будет действовать до конца призыва, предоставляя гражданам реальную возможность следить за решением волнующих их вопросов.