ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի է ունեցել ռազմաուսումնական հաստատությունների շրջանավարտների ավարտական միջոցառումը
22 Հուլիսի, 2019 16:14
Հուլիսի 22-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի է ունեցել ռազմաուսումնական հաստատությունների 2018-2019թթ. ուսումնական տարվա շրջանավարտների` ավարտական փաստաթղթերի և սպայական դաշույնների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը: Ավարտական միջոցառմանը ներկա է գտնվել Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը շնորհավորել է բոլոր շրջանավարտներին ուսումնական հաստատություններն ավարտելու, սպայական կոչում ստանալու կապակցությամբ և մի խումբ շրջանավարտների անձամբ հանձնել ավարտական փաստաթղթերը:
Դիմելով ներկաներին՝ Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է. «Այսօր մեր աչքի առաջ մի տեսարան է, որը խորհրդանշում է այն սերնդափոխությունը, որ տեղի է ունենում Հայաստանի Հանրապետությունում, ՀՀ Զինված ուժերում: Այսօր այս հրապարակում կանգնած են մարդիկ, ովքեր գտնվում են արցախյան ազատամարտի ակունքներում: Այսօր այս հրապարակում կանգնած են ավագ խմբի սպաներ, ովքեր արդեն ծառայական բավական տպավորիչ ուղի և այդ տպավորիչ ուղին խորհրդանշող շքանշաններ ունեն: Այսօր այս հրապարակում կանգնած են ռազմաուսումնական հաստատությունների շրջանավարտներ, ովքեր իրենց կյանքում առաջին անգամ ստանում են սպայական կոչում:
Սպայական ծառայությունը թերևս կամային ամենաբարձր հատկանիշներ պահանջող ծառայության տեսակ է, որովհետև դա պահանջում է անվերապահ կամք և առանց քննարկման ի կատար ածել հրամանները, անվերապահ և առանց քննարկման ապահովել սեփական հրամանների ի կատար ածումը: Սա բարոյական, ինտելեկտուալ, հոգեբանական ահռելի ուժ պահանջող գործունեություն է: Եվ այսօր ձեր ներկայությունն այս հրապարակում վկայում է, որ դուք կայացրել եք որոշում, ունեք սեփական ուժերի նկատմամբ բավարար վստահություն, որ կարող եք կրել ահա այդպիսի անկրելի թվացող ծանրություն: Լինել սպա, լինել հրամանատար նշանակում է երբեմն այնպիսի գործողությունների ուղարկել սեփական ենթականերին, որտեղից վերադառնալու հավանականությունը մեծ չէ, լինել սպա նշանակում է անվերապահորեն ստանձնել այդպիսի հանձնարարությունների կատարումը, որոնցից վերադառնալու հավանականությունը մեծ չէ: Սա նշանակում է, որ յուրաքանչյուր հրամանի ձևակերպում առանձնակի պատասխանատվություն է պահանջում ձեզնից յուրաքանչյուրից, որովհետև հրամանները պետք է լինեն խելամիտ, հրամանները պետք է լինեն արդարացված, հրամանները պետք է լինեն իրավիճակի ճշգրիտ գնահատականից բխող և հրամանները պետք է լինեն այնպիսին, որ ծառայեն Հայաստանի զինված ուժերին, Հայաստանի Հանրապետությանը և նրա ժողովրդին:
Սա նշանակում է, որ յուրաքանչյուր սպայի հեղինակությունը շատ ավելի մեծ պետք է լինի, քան նրա ուսադիրների զինվորական նշանակությունը, ավելին՝ ուսադիրները, ուսադիրների արժեքը մեծանում է յուրաքանչյուր սպայի նկատմամբ ենթակաների ունեցած հարգանքով, և այդ հարգանքը մի ձեռքբերում է, որը ձեզնից յուրաքանչյուրը վաստակելու է և արդեն իսկ վաստակել է իր ծառայությամբ, ուրիշների նկամամբ իր ունեցած հարգանքով, սեփական անձի նկատմամբ ունեցած բացառիկ հարգանքով, սեփական հայրենիքի և ժողովրդի նկատմամբ ունեցած բացառիկ հարգանքով:
Եվ ահա այս դժվար ճանապարհն անցնելու ձեր հանձնառությունը մաղթում եմ, որ լինի առավել արդյունավետ, մաղթում եմ, որ լինի առավել հաղթական մեր երկրի, մեր ժողովրդի և ձեզնից յուրաքանչյուրի համար: Ես ուզում եմ առանձնահատուկ ողջունել ձեր շարքերում կանանց ներգրավվածությունը, որն արդեն բավական երկար տարիներ տեղ ունի մեր զինված ուժերում: Սա մեր հանրության վերափոխման կարևոր ցուցիչ է, որովհետև Հայաստանի Հանրապետությունում կանայք ունեն հսկայական ներուժ, կանայք մեր բնակչության մեծամասնությունն են և մենք պարտավոր ենք ստեղծել բոլոր հնարավորությունները, որպեսզի նրանք կարողանան արդյունավետ և արժանապատիվ ծառայություն մատուցել Հայաստանի Հանրապետությանը, Զինված ուժերում պետական ծառայության, տնտեսության մեջ և ամենուր: Հասկանալով, որ ոչ բոլորը կհասնեն այդպիսի հաջողության՝ ուզում եմ ձեզ մաղթել, որ ձեր ծառայության արդյունքում հասնեք նրան, որ կրեք գեներալական ուսադիրներ և ուզում եմ մաղթել, որ այդ պրոցեսը լինի ոչ թե կապերի, ծանոթությունների արգասիք, այլ ձեզնից յուրաքանչյուրի արժանիքի օբյեկտիվ գնահատական:
Սիրելի՛ ներկաներ,
Ուզում եմ խոսել նաև խաղաղության մասին: Հայատանի Հանրապետությունը խաղաղասիրական պետություն է և խաղաղության հիմնական երաշխիքը մեր Զինված ուժերն են, մեր բանակը, բայց ես ուզում եմ ընդգծել, թե մեզ ինչպիսի խաղաղություն է պետք: Չինական զինվորական ռազմավարությունն արձանագրում է՝ տաղանդավոր գեներալները հաղթում են առանց պատերազմի: Մեզ ահա այսպիսի խաղաղություն է հարկավոր: Մեզ հարկավոր են այնպիսի Զինված ուժեր, մեզ հարկավոր է այնպիսի պետություն, մեզ հարկավոր է այնպիսի հասարակություն, որ բոլոր պոտենցիալ հակառակորդները հասկանան, որ մեզ հետ կռվի բռնվելն իմաստ չունի, որ մեզ հետ կռվի բռնվելու արդյունքը և հետևանքը մեկն է՝ մեր բոլոր թշնամիների ու հակառակորդների պարտությունը և Հայաստանի Հանրապետության, նրա ժողովրդի և Զինված ուժերի անվերապահ հաղթանակը: Եվ մենք բոլորս անկախ նրանից ինչ համազգեստ ենք կրում, այս հաղթանակների նվիրված զինվորներն ենք և մեզնից յուրաքանչյուրն առաջնագծից մինչև Ազգային Ժողով և կառավարության շենք, պետք է ծառայենք այդ առաքելությանը, մենք բոլորս անկախ նրանից, թե ինչ տեսանելի ուսադիրներ ենք կրում, մենք բոլորս կրում ենք մեր ժողովրդի, մեր պատմության, մեր նախնիների, մեր սերունդների, մեր ուսերին դրած ուսադիրները և կեցցե՛նք մենք, որ փառքով ենք կրում և փառքով ենք կրելու այդ ուսադիրները:
Եվ ուրեմն կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը, կեցցե՛ն Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը, կեցցե՛ Արցախի Հանրապետությունը, կեցցե՛ հայ ժողովուրդը և փա՛ռք մեր նահատակներին, և փա՛ռք մեր սպաներին ու զինվորներին, և փա՛ռք մեր սերունդներին, որոնք կրելու են մեր հաղթանակների պատիվը, որոնք բազմապատկելու են մեր հաղթանակները: Փա՛ռք ձեզ բոլորիդ և փառապանծ ծառայություն: Շնորհակալ եմ»:
Հանդիսավոր միջոցառմանը մասնակցել է ՀՀ ՊՆ Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի հրամանատարաշտաբային ֆակուլտետի, ՀՀ ՊՆ Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական և մարշալ Ա. Խանփերյանցի անվան ռազմաավիացիոն համալսարանների բակալավրի կրթական ծրագրով 2018-2019 ուսումնական տարվա և համալսարանների մեկամյա սպայական դասընթացների 2019 թվականի, ինչպես նաև ՀՀ ՊՆ պատվերով Երևանի Մ. Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի ինտերնատուրայի 260 շրջանավարտ:

22 июля в административном комплексе МО РА состоялась торжественная церемония вручения выпускных документов и офицерских кортиков выпускникам военно-учебных заведений 2018-2019-го г.г. На выпускном мероприятии присутствовал Премьер-министр РА Никол Пашинян.
Премьер-министр поздравил всех выпускников с окончанием вуза, получением офицерского звания и ряду выпускников лично вручил выпускные документы.
Обращаясь к присутствующим, Никол Пашинян, в частности, отметил:
“Сегодня перед нашими глазами картина, которая символизирует смену поколений, происходящую в Республике Армения, в Вооруженных силах РА. Сегодня на этой площади стоят люди, которые стояли у истоков Арцахской освободительной борьбы. Сегодня на этой площади стоят офицеры старшего поколения, которые уже прошли впечатляющий служебный путь и имеют ордена, символизирующие этот впечатляющий путь. Сегодня на этой площади стоят выпускники военно-образовательных учреждений, которые впервые в жизни получают офицерское звание.
Офицерская служба - это, наверное, тот вид служения, который требует самых высоких волевых качеств, так как оно требует воли, безоговорочного и не обсуждаемого выполнения приказов, безоговорочного и не обсуждаемого обеспечения выполнения собственных приказов. Это деятельность, требующая огромной моральной, интеллектуальной, психологической силы. И сегодня ваше присутствие на этой площади свидетельствует о том, что вы приняли решение, у вас достаточно уверенности в собственных силах для несения такого кажущегося непосильным бремени. Быть офицером, быть командиром - значит иногда отправлять своих подчиненных на такие задания, после выполнения которых вероятность возвращения невелика, быть офицером - значит безоговорочно принимать выполнение таких заданий, после выполнения которых вероятность возвращения невелика. Это значит, что формулировка каждого приказа требует от каждого из вас особой ответственности, поскольку приказы должны быть разумными, приказы должны быть оправданными, приказы должны исходить из точной оценки ситуации и приказы должны служить Вооруженным силам Армении, Республике Армения и ее народу.
Это значит, что авторитет каждого офицера должен быть намного выше, чем военное значение его погонов. Более того, погоны, ценность погонов увеличивается с учетом уважения подчиненных к каждому офицеру, и это уважение является достижением, которое каждый из вас заслужит или уже заслужил своей службой, своим уважением в отношении других, исключительным уважением к собственной личности, исключительным уважением к своей Родине и народу.
И я желаю, чтобы выбранный вами этот трудный путь был более эффективным, желаю вам победного пути во благо нашей страны, нашего народа и каждого из вас. Я хочу особо приветствовать вовлечение женщин в ваши ряды, которое уже много лет происходит в наших Вооруженных силах. Это важный показатель трансформации нашего общества, потому что женщины обладают огромным потенциалом, женщины составляют большинство нашего населения, и мы обязаны создать все возможности, чтобы они могли эффективно и достойно служить Республике Армения - в Вооруженных силах, на государственной службе, в экономике и везде. Понимая, что не все добьются такого успеха, я хочу пожелать вам, чтобы вы в своей службе добились того, чтобы носить генеральские погоны, и хочу пожелать, чтобы этот процесс был не результатом связей и знакомых, а объективной оценки достоинств каждого из вас.
Дорогие мои,
Хочу также поговорить о мире. Республика Армения - миролюбивое государство, и основным гарантом мира являются наши Вооруженные силы, наша армия, однако я хочу указать, какой мир нужен нам. Китайская военная стратегия гласит: талантливые генералы побеждают без войн. Нам нужен именно такой мир. Нам нужны такие Вооруженные силы, нам нужно такое государство, нам нужно такое общество, чтобы все потенциальные противники поняли, что не имеет смысла воевать с нами, ибо итог будет один – поражение всех наших врагов и противников, безоговорочная победа Республики Армения, ее народа и Вооруженных сил. И все мы, независимо от того, какую форму носим, являемся преданными этим победам солдатами, и каждый из нас - от передовой до Национального Собрания и здания правительства, должен служить этой миссии, все мы, независимо от того, какие погоны мы носим, мы все носим погоны, переданные нам нашим народом, нашей историей, нашими предками, нашими поколениями, и да здравствуем мы, ибо с честью несем и будем нести эти погоны.
И следовательно, да здравствует Республика Армения,
Да здравствуют Вооруженные силы Республики Армения,
Да здравствует Республика Арцах,
Да здравствует армянский народ, и слава нашим павшим героям, слава нашим офицерам и солдатам, слава нашим поколениям, которые будут нести честь наших побед, которые умножат наши победы. Слава всем вам, и славной службы. Благодарю”. В торжественном мероприятии приняли участие 260 выпускников командно-штабного факультета Военного университета МО РА им. В. Саргсяна, Военного университета им. В. Саргсяна и Военно-авиационного университета им. Маршала А. Ханферянца, обучающихся по учебной программе бакалавриата 2018-2019 учебного года, а также  годичных офицерских курсов Университетов 2019г. и интернатуры Ереванского государственного медицинского университета им. М. Гераци, обучающихся по заказу МО РА.