Հաստատվել է ՀԱՊԿ ղեկավարման մարմինների ու կազմավորումների ուժերի և միջոցների համատեղ պատրաստության 2020թ. ծրագիրը
30 Ապրիլի, 2019 13:26
Ապրիլի 30-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը մասնակցել է Բիշքեկում /ՂՀ/ կայացած ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի հերթական նիստին:
Նիստի ընթացքում, նեղ շրջանակում և ընդլայնված կազմով, քննարկվել են օրակարգային հարցեր: Նեղ շրջանակում պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարների քննարկմանն են արժանացել միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության, մասնավորապես, հավաքական անվտանգության Կենտրոնասիական տարածաշրջանում և տաջիկա-աֆղանական սահմանագծում լարվածության նվազեցմանն ուղղված լրացուցիչ միջոցառումների իրականացման հարցերը:
Ընդլայնված նիստի ընթացքում դիտարկվել են ՀԱՊԿ ռազմական բաղադրիչի հետագա զարգացման ուղիները, հաստատվել է ՀԱՊԿ ղեկավարման մարմինների ու կազմավորումների ուժերի և միջոցների համատեղ պատրաստության 2020թ. ծրագիրը:
Նիստի արդյունքներով ստորագրվել են օրակարգի բոլոր համաձայնեցված հարցերը:
Միջոցառման օրակարգի շրջանակներից դուրս ստորագրվել է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության և Ղազախստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության միջև ընթացիկ տարվա միջոցառումների ծրագիրը:

Утверждена программа совместной подготовки руководящих органов и сил и средств формирований ОДКБ на 2020г.
30 Апреля, 2019 13:26
30 апреля министр обороны РА Давит Тоноян принял участие в очередном заседании Совета министров обороны госудаств-членов ОДКБ в Бишкеке /РК/.
В ходе заседания вопросы повестки дня обсуждались как в узком кругу, так и в расширенном формате.
В узком кругу главы оборонных ведомств обсуждали вопросы международной и региональной безопасности, в частности, вопросы принятия дополнительных мер по снижению напряженности в Центрально-азиатском регионе коллективной безопасности и на таджикско-афганской границе.
В ходе расширенного заседания обсуждались пути дальнейшего развития военного компонента ОДКБ, была утверждена программа совместной подготовки руководящих органов и сил и средств формирований ОДКБ на 2020г.
По итогам заседания были подписаны все согласованные вопросы повестки дня.
Вне повестки дня была подписана программа мероприятий на текущий год между министерством обороны Республики Армения и министерством обороны Республики Казахстан.