ՀՀ պաշտպանության նախարարն այցելել է հյուսիսարևելյան սահմանագոտի
Ապրիլի 13-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն աշխատանքային այցով եղել է հանրապետության հյուսիսարևելյան սահմանագոտում։
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը շրջել է մարտական հենակետերում, եղել այն ուղղություններում, որտեղից դիտարկվում է Արծվաշենը։
Դավիթ Տոնոյանին զեկուցվել է սահմանագոտու օպերատիվ իրավիճակի, մարտական հերթապահության կրման պայմանների, առաջնագծում իրականացված ինժեներական և ամրաշինական աշխատանքների մասին։ Պաշտպանության նախարարը զրուցել է դիրքապահ զինծառայողների հետ, խրախուսել մարտական հերթապահության ընթացքում գերազանց ծառայությամբ աչքի ընկած զինծառայողներին և մաղթել խաղաղ ու անվտանգ ծառայություն:
Աշխատանքային այցի շրջանակում Դավիթ Տոնոյանը հանդիպել է նաև Գեղարքունիքի մարզի սահմանամերձ Վահան գյուղի բնակիչների հետ, քննարկել համայնքների զարգացմանը վերաբերող հարցեր: Վահան գյուղում պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը ծաղիկներ է խոնարհել հայրենիքը պաշտպանելիս զոհված հայորդիների հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրում։
Հյուսիսարևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկում պաշտպանության նախարարը խորհրդակցություն է անցկացրել զինված ուժերի բարձրաստիճան սպաների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ղեկավարների մասնակցությամբ։ Քննարկվել են անվտանգային և թիկունքային ապահովման մի շարք հարցեր, որոնց առնչությամբ Դավիթ Տոնոյանն առաջադրել է որոշակի խնդիրներ, տվել ցուցումներ և հանձնարարականեր։

13 Апреля, 2019 19:44
13 апреля министр обороны РА Давит Тоноян посетил с рабочим визитом северо-восточную границу республики.
Министр обороны обошел боевые опорные пункты, побывал на тех направлениях, откуда виден Арцвашен.
Давит Тоноян был проинформирован об оперативной ситуации на границе, условиях боевого дежурства, инженерных и укрепительных работах, проведенных на передовой. Министр обороны побеседовал с военнослужащими на передовой, поощрил военнослужащих, отличившихся во время несения боевого дежурства и пожелал им мирной и безопасной службы.
В рамках рабочего визита Давит Тоноян также встретился с жителями приграничного села Ваган Гегаркуникского Марза РА, обсудил вопросы развития общины. В селе Ваган глава оборонного ведомства возложил цветы к мемориалу памяти погибших при защите Родины.
В одной из войсковых частей, расположенных на северо-восточном направлении, министр обороны провел совещание со старшими офицерами Вооруженных сил с участием руководителей органов местного самоуправления. Был обсужден ряд вопросов, связанных с безопасностью и логистикой, относительно которых Давит Тоноян поставил определенные задачи, дал указания и поручения.