ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի ելույթը Հայոց բանակի կազմավորման 27-րդ տարեդարձի առթիվ (28-ը հունվարի, 2019թ.)
28 Հունվարի, 2019 20:57
Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո՛ նախագահ,
Արցախի Հանրապետության մեծարգո՛ նախագահ,
Վեհափա՛ռ Տեր,
մեծարգո՛ պարոն Վարչապետ,
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի մեծարգո նախագահ,
պարոնա՛յք զինծառայողնե՛ր,
Հարգելի՛ հյուրեր
Շնորհավորում եմ բոլորիս այս նվիրական տոնի` Բանակի օրվա առթիվ:
Մեր բանակն արդեն 27 տարեկան է: 27 տարի առաջ բանակի ստեղծումն ու կայացումը իրավամբ կարելի է համարել անկախության կարևորագույն ձեռքբերումներից մեկը:
Լինելով պետականության թերևս ամենաբնորոշ բաղադրիչը և համաժողովրդական ներգրավմամբ գործող միակ պետական կառույցը՝ Բանակը ժողովրդի ընկալմամբ ինքնին դարձել է մեր երկրի անվտանգության, զարգացման և ընդհանրապես` ապագայի կառուցման յուրօրինակ խորհրդանիշ:
Այսօր ցնծության, հպարտության, բայց միաժամանակ նաև ազ­գա­յին գիտակցության և սեփական ուժն ու կարո­ղությունն արժևորելու օր է:
Կարծում եմ՝ բոլորս ունենք այդ երկակի զգացումը, մանավանդ, որ ներկաներից շատերի համար հայոց բանակը զավակի պես է, որի հետ քայլել ու քայլեցրել են: Ձեզանից շատերի կյանքը զուգահեռվել է այն հերոսական ու նշանավոր ժամանակաշրջանի հետ, որը կոչվում է Հայոց բանակի պատմություն:
Մեր Բանակն Արցախյան հաղթական հերոսամարտի ծնունդն է: Եվ ծննդյան օրից ի վեր, մինչ այս պահը, մեր երկրի եզերքները զենքով պաշտպանելու ամենօրյա խնդիրները մշտապես ուղեկցել են մեզ ու դեռ ուղեկցելու են առժամանակ: Մեր կռիվը դեռ չի ավարտվել, այն շարունակվում է ամենուր` աշխատասենյակից մինչև հրամանատա­րական կետ, կրթօջախից մինչև կրակա­դաշտ, բանակցային սեղանից մինչև մարտական դիրք:
Այսօր նաև վերհիշելու և վերագնահատելու օր է: Վերհիշելու այն բոլոր նվիրյալ մարդկանց, ովքեր իրենց փորձն ու գիտելիքն են ներդրել Բանակի կայացման գործում: Եվ, իհարկե, վերհիշելու մեր այն բոլոր ծառայակից ընկերներին, ովքեր իրենց կյանքով են կերտել մեր այսօրն ու վաղվա իրավունքը` լինի դա Արցախյան ազատամարտում թե ամենօրյա մարտական ծառայության ընթացքում: Պատահական չէ, որ յուրա­քանչյուր տարի մենք այս օրն սկսում ենք Եռաբլուրից: Փա՛ռք ու պատիվ նրանց և մեր խոնարհումը նրանց ծնողների ու հարազատների առջև:
2018 թվականի քաղաքական թեժ գարունից հետո ստեղծվել է մի նոր իրավիճակ, երբ հասարակու­թյան ուշադրությունը բոլոր ոլորտներում և հատկա­պես Բանակի հանդեպ չափա­զանց բարձր է, սպասելիքները՝ նույնպես: Սա պարտավորեցնող, բայց նաև հաճելի զգա­ցում է: Զգացում, որը նաև լրացուցիչ լիցքեր է հաղորդում, որովհետև իրականում չափազանց բարձր է նաև ժողովրդի համախմբվածության աստիճանը, և այս տեսակե­տից մեր թիկունքը չափազանց ամուր է:
Այս մթնոլորտն է նաև այն տեսանելի ձեռքբերում­ների հիմքում, որոնք մենք ունեցանք անցած տարվա ընթացքում:
Մասնավորապես.
Քաղաքական հստակ ջանքերի և մեր զինված ուժերի հմուտ մարտավարության ու գործողությունների շնորհիվ ունեցանք բավականին հանգիստ առաջնագիծ:
Մենք այսուհետ ևս վճռական ենք լինելու մեր պատրաստության բարձր մակարդակով և կարգապահությամբ քաղաքական պայմանավորվա­ծությունները պահպանելու, բայց միևնույն ժամանակ, անհրաժեշտության դեպքում` համապատասխան գործողություններով հակառակորդին մեր կամքը թելադրելու գործում:
Մեր կարգապահության և գիտակցության բարձր մակարդակի շնորհիվ մենք կարողացանք զինված ուժերը զերծ պահել քաղաքական զարգացումների և առաջին հերթին` ընտրական գործընթացների վրա ազդեցու­թյու­նից, ինչը լավագույնս դրսևորվեց խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ:
Զորակոչային գործընթացում մենք առավել ամրա­պնդեցինք թափանցիկության և արդարության սկզբունք­ները` բարձրացնելով բանակի նկատմամբ մարդկանց վստահության աստիճանը: Շատ կարճ ժամանակահատ­վածում մենք նախադրյալներ ստեղծեցինք ժամկետային զինծառայողների պարենային և իրային ապահովման, զինված ուժերում կանանց դերի բարձրացման, ինչպես նաև զինծառայողների իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում որակական առաջընթացի համար:
Մենք շարունակեցինք արդյունավետ հարաբերու­թյուններ զարգացնել մեր դաշնակիցների և գործընկեր­ների հետ, հարստացնել մեր սպառազինությունների զինանոցը, կյանքի կոչել ոչ միայն գործող պայմանավոր­վածությունները, այլև հանդես գալ նախաձեռնություն­ներով և ձեռք բերել նոր պայմանավորվածություններ, որոնք կոչված են առավել բարձրացնելու մեր դաշնակ­ցային հարաբերությունների մակարդակը ու որոշակի ոլորտներում հակառակորդի նկատմամբ հասնելու որակական գերազանցության: Մարտունակու­թյունը բարձրացնելու և որակական գերազանցության հասնելու նպատակով մենք վերանայեցինք մոտեցումները մարտական պատրաստության ծրագրերի նկատմամբ` սահմանելով նոր, հավակնոտ պահանջներ:
Այսօր մենք ավարտում ենք բանակի կառավարման համակարգի, ՀՀ պաշտպանության նախարարության և զինված ուժերի գլխավոր շտաբի կառուցվածքային փոփոխությունները, ընթացքում են մի շարք օրենսդրական բարեփոխումներ, որոնք կոչված են բարելավելու, դյուրացնելու և արդյունավետ դարձնելու կառավարման համակարգը, գնումների գործընթացները, բանակը դարձնելու առավել թափանցիկ ու հաշվետու:
Մենք վճռական ենք տրամադրված շարունակելու բանակաշինության մեր ընթացքը` սերտորեն համագործակցելով օրենսդիր, դատական, տեղական ինքնա­կառավարման մարմինների, մարդու իրավունքների պաշտպանի, լրագրողական հանրության և հասարակական կազմակերպությունների հետ, նաև մշտապես հաշվի առնելով այն, որ անվտանգության սպառնալիքների շարունակական բնույթով պայմանավորված՝ ստիպված ենք լինելու պահել մեր բնակչության ու ռեսուրսների նկատմամբ միջազգային բոլոր չափանիշներով անհամաչափ մեծաքանակ բանակ:
Հետևաբար, առաջնային խնդիր ենք դիտարկելու ժամկետային պարտադիր և պայմանագրային ծառա­յության կազմակերպման փոխլրացնող համակար­գի շարունակական բարելավման քաղաքականությունը, նյութական և մարդկային ռեսուրսների կառավարման արդյունավետության բարձրացումը և բանակաշինության գործում մեր քայլերն ուղղելու ենք համակողմանի ապահովման ու անձնակազմի կառավարման ոլորտնե­րում միայն սկզբունքների և խելացի լուծումների վրա հիմնված համակարգերի ստեղծմանը:
Շարունակելու ենք աշխատել զինված ուժերի մար­տու­նակության բարձրացման վրա: Այս առումով հույժ կարևոր եմ համարում թե՛ անձնակազմի կրթությունն ու մարտական պարտաստությունը և թե՛ ժամանակակից սպառազինությամբ և ռազմական տեխնիկայով հա­մալրումը: Հատկապես մեծ ուշադրություն ենք դարձնելու ռազմական հետախուզությանը, մարտական հերթապա­հությանը և անձնակազմի բարոյահոգեբանական պատ­րաս­տությանը` ձևավորելով այնպիսի կարողություններ, միջոցներ և եղանակներ, որոնք կապահովեն մեր հուսալի պաշտպանությունը, իսկ մարտական գործողությունների վերսկսման դեպքում` դրանք հակառակորդի տարածք տեղափոխելը:
Կառավարության իմ գործընկերների հետ մեծ ուշադրություն ենք դարձնելու Հայաստանում ռազմական նշանակության արտադրանքի բավարար տեսակների ու քանակների արտադրության և արդիականացման կազմակերպման հնարավորությունների ստեղծմանը՝ թե՛ ազգային, թե՛ միջազգային դերակատարների ներգրավմամբ:
Սրանք, իհարկե, փոքր մասն են այն ամենի, ինչ մենք անում ենք և պետք է անենք: Բայց բոլորիս համար նշանակալի այս օրը մենք պետք է ևս մեկ անգամ վերագնահատենք մեր Հայրենիքի պաշտպանության գործում ներգրավված յուրաքանչյուրիս բացառիկ պատասխանատվությունը մեր ժողովրդի առաջ` նախարարից մինչև 18 տարեկան պարտադիր ժամկետային զինծառայող, և ամրագրենք, որ մեր բանակը պարզապես իրավունք չունի որևէ հարցում ընկրկելու և անպայման հաջողելու է՝ լինի մարտական հրաձգությամբ սահմանը պաշտպանելիս թե ուսում­նական զորավար­ժության ժամանակ, լինի սոցիալական ապահո­վու­թյան թե կադրային քաղաքականության աշխատանք­ներում, լինի ռազմական արդյունաբե­րու­թյան թե համակողմանի ապահովման ոլորտներում:
Ամրա­գրենք, որ այսպիսի հաղթական ավանդույթ­ներ, այսպիսի հերոսական ժառանգություն ունեցող և այդքան նվիրյալների արյունից ծնված բանակը անպայման հաջողելու է:
Եվ ամրագրենք, որ այդպիսի համախմբված և միակամ ժողովուրդ, զորահավա­քային այսպիսի պատ­վար ունեցող բանակը անպայման հաջողելու է:
Մեր ապագայի տեսլականի մասին շատ ենք զրուցել, քննարկել շատերիդ հետ: Այսօր, քան երբևէ, առկա են այդ տեսլականը իրականություն դարձնելու բոլոր նախադրյալները: Մենք գիտե՛նք մեր աշխարհագ­րու­թյունը, գիտե՛նք մեր հարևաններին, մեր բարեկամներին ու հակառակորդներին, գիտե՛նք նաև մեզ և գիտե՛նք, թե ինչ ենք շարադրելու մեր պատմության մատյանում, ու վստահեցնում եմ, որ այդ էջերը գրվելու են այնպես, որ խմբագրման կարիք երբևէ չունենան:
Ավելի քան վստահ եմ, որ մենք ճիշտ ուղու վրա ենք և անպայման հաջողելու ենք, եթե պահպանենք զգոնությունը և ժամանակ չկորց­նենք, այլ աշխատենք օրնիբուն:
Հայտնի միտք կա` «Պատերազ­մում ժամանակը հաշվարկ­վում է վայրկյաններով», իսկ մեր իրավիճակը ոչ մի կերպ «խաղաղ» չես անվանի:
Շնորհավորելով բոլորիդ Հայոց բանակի կազմավորման 27-րդ տարեդարձի առթիվ՝ ուզում եմ հատ­կա­պես ողջունել պարգևատրվածներին ու նշել նաև, որ այս օրերին հանձնվող բոլոր՝ թե՛ պետա­կան, թե՛ գերա­տես­չական պարգևները ՀՀ զինված ուժե­րի զարգաց­մանը ա­վանդ բերած զինծա­ռայող­ներին ու անհատներին, Հայ­րե­նիքի սահման­ների պաշտպանության մարտերում աչքի ընկած մարտիկներին ՀՀ ռազմաքաղա­քա­կան ղեկավարության գնահ­ա­­տա­կանն են, բայց կար­ծում եմ, որ այդ պարգև­ները պիտի ընկալվեն որպես առաջին հերթին ժողովրդի կողմից շնորհված, որովհետև դա է բոլորիս աշխատանքի ամենակարևոր ու բարձր գնահատականը:

Выступление министра обороны РА Давита Тонояна по случаю 27-й годовщины образования Армянской Армии (28 января 2019 г.)
28 Января, 2019 20:57многоуважаемый Президент Республики Арцах,
многоуважаемый господин Премьер-министр,
досточтимые представители духовенства,
многоуважаемый Председатель Национального Собрания Республики Армения,
господа военнослужащие,
уважаемые гости!
Поздравляю всех нас с этим заветным праздником - Днем Армии.
Нашей армии уже 27 лет. 27 лет назад создание и становление армии можно по праву считать одним из важнейших достижений независимости.
Будучи, пожалуй, наиболее характерным элементом государственности и единственной государственной структурой, действующей с вовлечением всего народа, в нашем восприятии Армия сама по себе стала своеобразным символом безопасности, развития страны и вообще – построения будущего нации.
Сегодня - день ликования, гордости, но в то же время оценки национального сознания и собственных сил и возможностей.
Я думаю, что у всех нас есть это двойственное чувство, особенно потому, что для многих из здесь присутствующих Армянская Армия похожа на ребенка, с которым сами начинали ходить и учили его ходить. Жизнь многих из вас шла паралельно тому героическому и знаменательному периоду, который называется историей Армянской Армии.
Наша Армия рождена победоносной героической битвой за Арцах. И со дня ее рождения, и до вот этого самого момента, каждодневные задачи защиты рубежей нашей страны оружием всегда сопровождали нас и будут сопровождать еще какое-то время. Наша битва еще не окончена, она продолжается повсюду - от рабочего кабинета до командного пункта, от учебного заведения до поля битвы, от стола переговоров до боевой позиции.
Сегодня также день, в который мы должны вспоминать и переоценивать. Вспомнить всех преданных людей, подвижников, которые вложили свой опыт и знания в формирование Армии.
И, конечно же, вспомнить всех наших сослуживцев, которые ценой своей жизни создали наше «сегодня» и право на завтрашний день, будь то в Освободительной битве за Арцах или на каждодневном боевом дежурстве. Не случайно, что каждый год мы начинаем этот день с посещения воинского пантеона «Ераблур». Честь и слава им и наше преклонение перед их родителям и родными.
Уважаемые гости!
После горячей политической весны 2018 года создалась новая ситуация, когда внимание общественности ко всем сферам и особенно - Армии предельно велико, ожидания - тоже. Это обязывающее, но в то же время приятное ощущение. Ощущение, которое также дает дополнительный стимул, который заключается в том, что на самом деле уровень сплоченности людей действительно очень высок, и в этом смысле наши тылы очень сильны.
Эта атмосфера также лежит в основе тех видимых достижений, которые мы имели в течение прошлого года.
В частности, благодаря четким политическим усилиям и умелой тактике и действиям наших вооруженных сил у нас была довольно спокойная передовая.
Мы будем и впредь полны решимости в деле сохранения политических договоренностей благодаря высокому уровню готовности и дисциплине, но в то же время, при необходимости, диктовать противнику нашу волю соответствующими действиями.
Благодаря высокому уровню нашей дисциплины и сознательности мы смогли не допустить влияния вооруженных сил на политические события и, в первую очередь, на избирательный процесс, что было наилучшим образом продемонстрировано во время парламентских выборов.
В процессе призыва мы еще больше укрепили принципы транспарентности и справедливости, повысив уровень доверия людей к Армии. За очень короткий период времени мы создали предпосылки для качественного прогресса в продовольственно-вещевом обеспечении военнослужащих срочной службы, повышении роли женщин в вооруженных силах, а также в области защиты прав военнослужащих.
Мы продолжали развивать продуктивные отношения с нашими союзниками и партнерами, обогащать арсенал наших вооружений, воплощать в жизнь не только существующие договоренности, но и выдвигать инициативы и приобретать новые договоренности, направленные на повышение уровня наших союзнических отношений и достижения в определенных областях качественного преимущества над противником. Чтобы повысить боеспособность и качественное преимущество, мы пересмотрели подходы к программам боевой подготовки, установив новые, амбициозные требования.
Сегодня мы завершаем структурные изменения в системе управления Армией, министерстве обороны и Генеральном штабе вооруженных сил, предлагаем ряд законодательных реформ, направленных на улучшение, упрощение и повышение эффективности системы управления, чтобы сделать Армию, процесс закупок наиболее транспарентным и подотчетным.
Мы полны решимости продолжать процесс строительства Армии в тесном сотрудничестве с законодательными, судебными органами, органами местного самоуправления, Защитником прав человека, журналистским сообществом и неправительственными организациями, а также постоянно учитывая то, что при сохраняющемся характере угроз безопасности, будем иметь армию, по всем международным стандартам непропорционально большую для нашего населения и ресурсов.
Следовательно, первоочередной задачей будем считать политику непрерывного совершенствования системы взаимодополнения обязательной и контрактной службы, и в строительстве Армии будем предпринимать шаги на создание систем в областях всестороннего обеспечения и управления личным составом, основанных только на принципах и интеллектуальных решениях.
Мы продолжим работу по повышению боеспособности вооруженных сил. В связи с этим считаю крайне важным как образование и боевую подготовку личного состава, так и комплектацию современным вооружением и военной техникой. Особое внимание будем уделять военной разведке, боевому дежурству и морально-психологической подготовке личного состава, формируя такие возможности, средства и пути, которые обеспечат нашу надежную оборону, а в случае возобновления военных действий, их перенос на территорию противника.
Вместе с моими коллегами из Правительства мы будем уделять большое внимание созданию возможностей организации производства достаточного ассортимента и количества военной продукции в Армении и его модернизации с участием как национальных, так и международных субъектов. Это, конечно, небольшая часть того, что мы делаем и должны делать.
Но в этот знаменательный для всех нас день мы должны вновь оценить исключительную ответственность каждого вовлеченного в защиту нашей Родины перед народом - от министра до 18-летнего военнослужащего обязательной срочной службы, а также зафиксировать, что Армия просто не имеет права на какое-либо упущение, будь то защита границы боевой стрельбой или во время учений, будь то в области социального обеспечения или кадровой политики, будь то военная промышленность или область всестороннего обеспечения.
Зафиксируем, что Армия, имеющая такие победоносные традиции, такое героическое наследие и рожденная кровью таких преданных сыновей обязательно преуспеет.
И давайте запишем, что Армия, имеющая столь сплоченный народ, такую мобилизационную готовность, непременно будет успешной.
Мы много раз говорили о видении нашего будущего, обсуждая его со многими из вас. Сегодня, как никогда прежде, есть все предпосылки для того, чтобы это видение стало реальностью. Мы знаем нашу географию, знаем наших соседей, наших друзей и противников, мы также знаем самих себя и знаем, что именно мы запишем в нашей книге по истории, и я заверяю вас, что эти страницы будут написаны так, что они никогда не будут нуждаться в редактировании.
Я более чем уверен, что мы на правильном пути и, безусловно, добьемся успеха, если будем сохранять бдительность и не терять времени, а работать денно и нощно.
Есть известное изречение: «Время на войне исчисляется секундами», а наша ситуация ни в коем случае не может быть названной «мирной».
Поздравляя всех вас с 27-й годовщиной образования Армянской Армии, я хотел бы особо поприветствовать награжденных, а также отметить, что все вручаемые в эти дни награды, и' государственные, и' ведомственные, врученные военнослужащим и лицам, внесшим вклад в развитие вооруженных сил, бойцам, отличившимся в боях по защите границ Родины, являются оценкой военно-политического руководства РА, однако считаю, что эти награды должны восприниматься в первую очередь как данные народом, потому что это - самая важная и самая высокая оценка работы всех нас.