19 Հոկտեմբերի, 2018 18:34ԱՄՆ այցի ընթացքում գեներալ-լեյտենանտ Ա.Դավթյանը Վաշինգտոնում մասնակցել է զինված ուժերի գլխավոր շտաբերի պետերի ձևաչափով անցկացվող ամենամյա բարձր մակարդակի համաժողովին, որը հյուրընկալվել էր ԱՄՆ-ի զինված ուժերի շտաբերի պետերի միավորված կոմիտեի նախագահի կողմից: Ռազմատենչ ծայրահեղական կազմակերպությունների դեմ պայքարին նվիրված միջոցառման լիագումար նիստի ժամանակ ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետը կարևորել է միջազգային ահաբեկչությանն ու ծայրահեղականությանը հակազդման գործում տեղեկատվության և հետախուզական տվյալների օպերատիվ փոխանակման նշանակությունը, առաջարկել դիտարկել համապատասխան մեխանիզմների և ընթացակարգերի ձևավորման հնարավորությունը:
Վաշինգտոնից ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետի գլխավորած պատվիրակությունը մեկնել է Գերմանիա՝ մասնակցելու Վիսբադենում հոկտեմբերի 17-ից 19-ը անցկացված Եվրոպական բանակների հրամանատարների ամենամյա խորհրդաժողովին, որը հյուրընկալվել էր Եվրոպայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի հրամանատարի կողմից:
Հանդիպումը նվիրված էր միջազգային արդի սպառնալիքներին ու մարտահրավերներին արձագանքելիս գործընկերության ամրապնդման և փոխգործունակության զարգացման ուղիների և միջոցների շուրջ մտքերի փոխանակմանը:

Начальник ГШ ВС РА участвовал в международных конференциях
15-19 октября делегация во главе с начальником Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Армения генерал-лейтенантом Артаком Давтяном посетила Соединенные Штаты Америки и Федеративную Республику Германии.
Во время визита в Соединенные Штаты генерал-лейтенант А. Давтян принял участие в проводимой в Вашингтоне в формате начальников генштабов ВС ежегодной конференции высокого уровня, организованной Объединенным комитетом начальников штабов ВС США. На пленарном заседании мероприятия, посвященном борьбе с воинствующими экстремистскими организациями, начальник Генерального штаба Вооруженных сил РА подчеркнул важность оперативного обмена информацией и разведывательными данными в борьбе с международным терроризмом и экстремизмом и предложил рассмотреть возможность формирования соответствующих механизмов и процедур.
Делегация во главе с начальником Генерального штаба Вооруженных сил РА отправилась в Германию для участия в ежегодной конференции командующих европейскими войсками, проходившей в Висбадене 17-19 октября, организованной командующим сухопутными войсками США в Европе.
Встреча была посвящена обмену мнениями о путях и средствах укрепления партнерства и функциональной совместимости при реагировании на современные международные вызовы.