ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպել է FAST հիմնադիր տնօրենի հետ
Սեպտեմբերի 17-ին Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) գլխավոր գրասենյակում տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի հանդիպումը FAST հիմնադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՀՀ պաշտպանության նախարարության և Հիմնադրամի համագործակցության ուղիները: Ներկայացվել են  զինծառայողների կրթական նոր ծրագրերի համար մշակված դասընթացները, դրանց ներդրման ժամկետներն ու ձևաչափերը: Կրթական ծրագրերը ներառելու են տվյալագիտության, արհեստական բանականության, կիբեռանվտանգության և զինված ուժերի համար հեռանկարային կիրառություններ ունեցող այլ ոլորտներ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդգծել է զինված ուժերում բարձրորակ կրթական ծրագրերի ստեղծման և զինծառայողների գիտատեխնիկական հմտությունների զարգացման կարևորությունը:
«Ծրագրերը միտված են միջազգային լավագույն փորձի կիրառությամբ ռազմական և քաղաքացիական ոլորտների միջև «տաղանդների շրջապտույտ» ստեղծելուն: Վերջինս կնպաստի նաև նորարարությունների քաղաքացիական էկոհամակարգի զարգացմանը», - իր հերթին նշել է Արմեն Օրուջյանը:

18 September, 2018 12:37
Armenian Defence Minister Davit Tonoyan met on 17 September with FAST Founding Director Armen Orujyan at the FAST headquarters.
The parties discussed the cooperation between the Ministry of Defence and the Foundation. New courses developed for educational programmes designed for servicemen as well as their implementation schedules and formats were presented. The educational programmes will include information science, artificial intelligence, cyber security, and other areas of future application in the Armed Forces.
Minister Tonoyan emphasized the need of developing high quality educational programmes in the Armed Forces and enhancement of scientific skills of service personnel.
"The programmes are aimed at the use of international best practices and the creation of a "cycle of talent" between military and the society. The latter will also contribute to the development of civic ecosystems of innovations," Orujyan said.