ՀՀ ՊՆ կենտրոնական հավաքակայանում քննարկվել են զորակոչի նախապատրաստական աշխատանքները
Հունիսի 25-ին ՀՀ ՊՆ կենտրոնական հավաքակայանում տեղի է ունեցել Հանրապետական զորակոչային հանձնաժողովի նիստ, որի ընթացքում ամփոփվել են ձմեռային զորակոչի արդյունքները և քննարկվել 2018թ. ամառային զորակոչի պատշաճ կազմակերպման ու անցկացման հարցերը:
Նիստին մասնակցել են շահագրգիռ գերատեսչությունների ղեկավարներ, մարզպետներ, հանրապետության տարածքային զինվորական կոմիսարներ, բուժհանձնաժողովների անդամներ, բանակային զորամիավորումների հրամանատարներ, զորակոչի անցկացմանն օժանդակող այլ կառույցների ներկայացուցիչներ:
Հիմնական հաշվետու զեկույցով հանդես է եկել ՀՀ զինվորական կոմիսար, գեներալ-մայոր Հենրիկ Մուրադյանը: Խոսելով ձմեռային զորակոչի արդյունքների և ամառային զորակոչի խնդիրների մասին՝ զինվորական կոմիսարը ներկայացրել է դրական միտումներն ու բացթողումները: Անդրադարձ է կատարվել զորակոչվածների թվաքանակին, ծառայությանը ոչ պիտանի ճանաչվածների, երիտասարդների կցագրման ու հաշվառման վիճակագրական տվյալներին, զինկոմիսարիատների և բուժհանձնաժողովների կատարած աշխատանքներին, զորակոչիկների համակողմանի բուժզննման և կանխարգելիչ պատվաստումների ոլորտում առկա խնդրահարույց հարցերին, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության որոշմամբ սահմանված զորակոչիկների բժշկական փորձաքննության նոր կարգի պահանջներին:
Ներկայացվել են նաև «Ես եմ» և ամառային զորակոչին մեկնարկող «Պատիվ ունեմ» ծրագրերի շրջանակում կատարվող աշխատանքներն ու նշյալ տարբերակներով զինվորական ծառայության անցնելու հայտ ներկայացրած դիմորդների վիճակագրական տվյալները:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը կարևորել է զորակոչի ընթացքում արդարության ու թափանցիկության բարենսպաստ մթնոլորտի ապահովումն ու կոռուպցիոն երևույթների բացառումը, բանակի և հասարակության միջև առկա կապի և զինված ուժերի հանդեպ հասարակության վստահության առավել ամրապնդման անհրաժեշտությունը: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ խիստ վերահսկողության տակ է լինելու ամառային զորակոչի ամբողջ գործընթացը և հատկապես՝ բժշկական հանձնաժողովների աշխատանքը: Համակողմանիորեն ուսումնասիրվելու են բժշկական հետազոտությունների ենթարկված զորակոչիկների փաստաթղթերը, բուժհաստատություններում տրված եզրակացությունները` առողջական խնդիրներ ունեցող երիտասարդների զորակոչը բացառելու, միևնույն ժամանակ՝ կեղծ հիվանդությունների և քրեորեն պատժելի այլ արարքների միջոցով զորակոչից խուսափողներին հայտնաբերելու, մեղավորների նկատմամբ համապատասխան պատժամիջոցներ կիրառելու նպատակով:
Դավիթ Տոնոյանը հանձնարարել է նաև խիստ միջոցներ ձեռնարկել ոչ միայն հավաքակայանում, այլև զորամասերում նորակոչիկների դիմավորումը  պատշաճ կազմակերպելու և բանակային կյանքին հարմարվելու գործընթացը հնարավորինս դյուրին և սահուն ապահովելու, ինչպես նաև գործող օրենսդրության համաձայն նախկին՝ բնակության վայրին մոտ ծառայելու արտոնության փոխարեն որոշ կատեգորիաների զինծառայողների համար սահմանված արտոնությունների նոր ձևաչափը լիարժեքորեն և օրենքի տառին համապատասխան կիրառելու նպատակով:
Հաշվի առնելով նաև ՀՀ վարչապետի՝ արտերկրում գտնվող երիտասարդներին ուղղված հայրենիք վերադառնալու և ծառայության անցնելու կոչը, նախարար Դավիթ Տոնոյանը հիշեցրել է, որ զինվորագրվելու նպատակով Հայաստան վերադարձողների նկատմամբ քրեական հետապնդում չի լինելու և օդանավակայանից սկսած արվելու է առավելագույնը զորակոչիկներին իրենց իրավունքների, պարտականությունների և հետագա գործողությունների վերաբերյալ իրազեկելու և հայրենադարձ երիտասարդների՝ բանակ զորակոչվելու որոշումը առանց խնդիրների և հավուր պատշաճի կյանքի կոչելու համար:
Հանրապետական հավաքակայանում ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը և ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետ, գեներալ-մայոր Արտակ Դավթյանը անցկացրել են զորակոչի աշխատանքներին ներգրավված անձնակազմի շարային ստուգատես՝ տեղում դիտարկելով զորակոչի նախապատրաստական աշխատանքները, ներգրավված ծառայությունների և ստորաբաժանումների պատրաստությունը: Դավիթ Տոնոյանը և Արտակ Դավթյանը զորակոչի անցկացմանն օժանդակող կառույցների ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ շրջել են զորակոչիկների դիմավորման, ընդունման, հանդերձավորման կետերում, վիճակահանության դահլիճում, զորակոչիկների ծնողների ու հարազատների համար կահավորված սպասասրահում, ծանոթացել ստեղծված պայմաններին, վիճակահանության ընթացակարգի մանրամասներին:

Подготовительная работа призыва обсуждалась на Центральном сборном пункте МО РА
25 Июня, 2018 20:28В заседании приняли участие руководители заинтересованных ведомств, губернаторы марзов, территориальные военные комиссары Республики, члены медицинских комиссий, командиры армейских соединений и представители других структур, содействующих проведению призыва.
С главным отчетным докладом выступил генерал-майор Генрих Мурадян. Говоря о результатах зимнего призыва и задачах летнего призыва, военный комиссар представил позитивные тенденции и упущения. Была затронута тема числа призывников, числа признанных негодными к службе, данных по приписке и учету молодых людей, проделанной работы военкоматов и медкомиссий, спорных вопросов всестороннего обследования и профилактической вакцинации, а также требований нового порядка медицинской экспертизы призывников, установленного решением правительства РА.
Также были представлены работы в рамках программ «Я» и стартующей с летним призывом «Честь имею» и статистические данные лиц, подавших заявку на прохождение военной службыпо этим вариантам.
Министр обороны РА Давит Тоноян подчеркнул важность обеспечения благоприятной атмосферы справедливости и транспарентности во время призыва на военную службу и исключения коррупционных явлений, необходимость укрепления существующих связей между армией и обществом и доверия общественности к вооруженным силам. Глава оборонного ведомства еще раз подчеркнул, что весь процесс летнего призыва и особенно работы медицинских комиссий будет находиться под строгим контролем. Всесторонне будут изучены документы прошедших медицинское обследование призывников, заключения, данные в медицинских учреждениях, с тем, чтобы исключить призыв молодых людей с проблемами здоровья, в то же время, для выявления тех, кто с помощью лжеболезней и других уголовно наказуемых мер пытается избежать службы и применения мер наказания к виновным.
Давит Тоноян также поручил предпринять строгие меры не только на сборном пункте, но и для организации должным образом встречи новобранцев, и для того, чтобы сделать процесс адаптации к процессу армейской жизни наиболее легким и гладким, а также чтобы в соответствии с действующим законодательством вместо льготы проходить службу вблизи места жительства применить полноценно и согласно букве закона новый формат для некоторых категорий военнослужащих.
Учитывая также призыв премьера-министра к живущим за рубежом молодым людям вернуться на Родину, Министр Давит Тоноян напомнил, что по отношению к возвращающимся на Родину для прохождения военной службы уголовного преследования не будет, и начиная с аэропорта будет сделано наибольшее для того, чтобы призывники были проинформированы о своих правах, обязанностях и дальнейших действиях, и смогли бы реализовать без проблем и надлежащим образом решение репатриировавшихся молодых людей быть призванными в Армянскую армию.
На республиканском сборном пункте министр обороны РА Давит Тоноян и начальник Генерального штаба Вооруженных сил генерал-майор Артак Давтян провели строевой смотр личного состава, задействованного в работах по призыву, на месте рассмотрев подготовительную работу к призыву, готовность задействованных служб и подразделений. Давит Тоноян и Артак Давтян в сопровождении представителей содействующих проведению призыва структур обошли пункты встречи, приема, обмундирования новобранцев, зал жеребьевки, зал ожидания, оборудованный для родителей и родных новобранцев, ознакомились с созданными условиями и деталями процедуры жеребьевки.