ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպել է «Դիտակետ» ծրագրի աշխատանքներում ներգրավված անձնակազմի հետ
Մարտի 24-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը Մ. Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանում հանդիպել է «Դիտակետ» ծրագրի աշխատանքներում ներգրավված անձնակազմի հետ:
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել համատեղ և արդյունավետ աշխատանքի համար` ընդգծելով, որ «Դիտակետ» ծրագիրը որպես պաշտպանության նախարարության և զորացրված զինծառայողների միջև հետադարձ կապի միջոց կարևոր ներդրում է մեր երկրի անվտանգության ապահովման հիմնական բաղադրիչի` հայոց բանակի առավել զարգացման և ամրապնդման տեսանկյունից, որը հնարավորություն է ընձեռելու ճիշտ վերլուծել և գնահատել ՊՆ որդեգրած քաղաքականության և սկզբունքների արդյունավետությունը, զինված ուժերի նկատմամբ հանրային ընկալումները:
Վիգեն Սարգսյանն անդրադարձել է զինված ուժերում սկիզբ առած կառուցվածքային բարեփոխումներին և առավելապես ռազմակրթական համակարգում ընթացող և նախատեսվող արմատական փոփոխություններին, զինվորական ծառայության այլընտրանքային ծրագրերի մանրամասներին, որոնց նպատակն է հասարակության շրջանում ավելի գրավիչ դարձնել սպայական մասնագիտությունը, զինված ուժերը համալրել առավել պատրաստված, հմուտ ու բանիմաց զինծառայողներով:
Հանդիպման ընթացքում «Դիտակետ» ծրագրի համակարգող Արմեն Խաչիկյանը ներկայացրել է ծրագրի նոր փուլի ընթացքի հետ կապված մանրամասներն ու նախնական դիտարկումները և նշել, որ արդեն մեկնարկել են այս ձմռանը զորացրվածների հարցումները և այդ շրջանակում իրականացվող դաշտային աշխատանքները։ ՀՀ պաշտպանության նախարարը պատասխանել է նաև հանդիպման մասնակիցներին հետաքրքրող հարցերին:
Մ. Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարան կատարած այցի շրջանակում «Դիտակետ» ծրագրի աշխատանքներում ներգրավված անձնակազմը նաև շրջել է միջազգային ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխանող կրթահամալիրի տարածքում, ծանոթացել վարժարանի սաների ուսումնական և կեցության պայմաններին, հաջորդիվ եղել 3-րդ բանակային զորամիավորման սահմանային զորամասերից մեկում, որտեղ նրանց ներկայացվել է զորամասի կառուցվածքը, առանձնահատկությունները, զինվորների սոցիալ-կենցաղային պայմանները:

Министр обороны РА встретился с персоналом, участвующим в работе программы «Дитакет» («Наблюдательный пункт»)
24 Марта, 2018 11:54
24 марта министр обороны РА Виген Саргсян в Военно-спортивном колледже им. Монте Мелконяна встретился с персоналом, участвующим в работе проекта «Дитакет».
Глава оборонного ведомства выразил благодарность за совместную и эффективную работу, подчеркнув, что программа «Дитакет» как средство обратной связи между МО и уволенными в запас является важным вкладом в основной компонент обеспечения безопасности нашей страны с точки зрения максимального развития и укрепления армянской армии, которая даст возможность правильно проанализировать и оценить эффективность политики и принципов, принятых МО, а также общественное восприятие вооруженных сил.
Виген Саргсян затронул начавшиеся в ВС структурные реформы и особенно происходящие и планируемые в военно-учебных заведениях коренные изменения, детали альтернативных программ военной службы, целью которых является сделать офицерскую специальность более привлекательной для общественности, пополнить вооруженные силы более подготовленными, квалифицированными и знающими военнослужащими.
В ходе встречи координатор программы «Дитакет» Армен Хачикян представил детали и предварительные замечания относительно хода нового этапа программы и отметил, что уже начались опросы демобилизованных этой зимой и полевые работы, реализуемые в этих рамках. Министр обороны РА также ответил на вопросы участников встречи.
В рамках своего визита в военно-спортивный колледж им. Монте Мелконяна персонал, участвующий в программе «Дитакет» также обошел территорию соответствующего самым высоким международным стандартам учебного комплекса, ознакомился с условиями учебы и быта питомцев колледжа, затем побывал в одной (пограничной) из в/ч 3-го армейского соединения, где им была представлена структура в/ч, особенности, социально-бытовые условия военнослужащих.