Ամփոփվել են ՀՀ ԶՈՒ ղեկավար կազմի օպերատիվ հավաքի արդյունքները
Մարտի 23-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում ամփոփվել են ՀՀ զինված ուժերի ղեկավար կազմի ամենամյա օպերատիվ հավաքի արդյունքները:
Ամփոփիչ նիստին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն ու ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը բարձր են գնահատել հնգօրյա հավաքին ներգրավված անձնակազմի կարողությունները մարտական գործողությունների պլանավորման, առաջադրված ուսումնական մարտական խնդիրների լուծման և որոշումների ընդունման առումով։
Ամփոփման ընթացքում պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն անդրադարձել է նաև զինված ուժերի ակտիվ պահեստազորի ինստիտուտի ձևավորման աշխատանքներին և առաջիկայում նախատեսվող միջոցառումներին, հանձնարարականներ տվել «Շանթ-2018» զորավարժության կազմակերպման ու անցկացման նախապատրաստական աշխատանքների վերաբերյալ։
Մարտի 19-ից 23-ն անցկացված զինված ուժերի ղեկավար կազմի օպերատիվ հավաքի նպատակն էր մասնակիցներին ծանոթացնել ՀՀ արտաքին և ներքին քաղաքականության առաջնահերթություններին, զինված ուժերի զարգացման միտումներին, քննարկել պաշտպանության նախարարության և ուժային այլ կառույցների միջև փոխգործակցության հարցերը, ինչպես նաև մասնագիտական հավաք-պարապմունքների միջոցով կատարելագործել սպաների գիտելիքներն ու ունակությունները ռազմավարության, օպերատիվ արվեստի, զորքերի կառավարման բնագավառներում, ձևավորել միասնական պատկերացումներ բանակի մարտունակության և պետության պաշտպանունակության շարունակական բարձրացման հարցերում:
Հայկական երկու հանրապետությունների զինված ուժերի փոխգործակցության շրջանակում հավաքին ներգրավված էին նաև Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի հրամկազմի ներկայացուցիչները:

Подведены итоги оперативного сбора руководящего состава ВС РА
23 марта в административном комплексе МО РА были подведены итоги ежегодного оперативного сбора руководящего состава Вооруженных сил РА.
На заключительном заседании министр обороны РА Виген Саргсян и начальник Генерального штаба Вооруженных сил РА генерал-полковник Мовсес Акопян высоко оценили возможности личного состава, участвовавшего в пятидневном сборе, в плане планирования боевых действий, решения поставленных учебных боевых задач и принятия решений.
Во время подведения итогов министр обороны также коснулся работ по формированию института активного резерва вооруженных сил и предстоящих мероприятий и дал указания относительно подготовительных работ по организации и проведению учений «Шант-2018».
Целью оперативного совещания руководства вооруженных сил, проведенного 19-23 марта, было ознакомление участников с приоритетами внешней и внутренней политики РА, тенденциями развития вооруженных сил, обсуждение взаимодействия между Министерством обороны и другими силовыми структурами, а также совершенствование знаний и навыков офицеров в области стратегии, оперативного искусства, управления войсками, формирование единых представлений о непрерывном повышении боеспособности армии и защищенности государства.
Представители командного состава Армии обороны Арцаха также участвовали в сборе в рамках взаимодействия вооруженных сил двух армянских республик.