ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության կողմից բացահայտվել է հափշտակություն կատարելու դեպք
ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ 2015-2017 թվականների ընթացքում ՀՀ ՊՆ N զորամասի (կենտրոնական դեղաբազա) հրամանատարի տեղակալ, մայոր Լ. Ա.-ն և պաշտոնատար այլ անձիք շահադիտական նպատակով, չարաշահել են իրենց պաշտոնեական դիրքը և ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ մտցնելով պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող ելքի ապրանքագրերում, հափշտակել են շուրջ 40.000.000 ՀՀ դրամի ընդհանուր արժողության տարբեր դեղամիջոցներ և սարքավորումներ, որն առաջացրել է նյութական ծանր հետևանքներ:
28.02.2018թ. ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 314 հոդվածի առաջին մասով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննության նկատմամբ դատախազական հսկողություն է իրականացվում ՀՀ զինվորական դատախազության ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ ՀԿԳ քննության վարչությունում քննվող գործերի բաժնի դատախազի կողմից։
Լ. Ա.-ն ձերբակալվել է, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական, ինչպես նաև օպերատիվ-հետախուզական գործողություններ՝ ինչպես դեպքի բոլոր հանգամանքները, այնպես էլ ներգրավված անձանց շրջանակը պարզելու և նրանց արարքներին քրեաիրավական գնահատական տալու նպատակով:
Ծանուցում. ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Военной полицией РА выявлен случай хищения
В результате мер, предпринятых военной полицией МО РА, выяснилось, что в период 2015-2017 годов заместитель командира N-ской в/ч (центральная база лекарственных средств) майор Л. А. и другие должностные лица в корыстных целях злоупотребляли своим служебным положением, и, вводя заведомо ложную информацию в исходящие счет-фактуры, являющиеся официальными документами, незаконно присвоили различные лекарственные средства и оборудование на общую сумму около 40 млн драм, что привело к тяжелым материальным последствиям.
28.02.2018 в соответствии с частью 3 статьи 375 и 1-ой частью статьи 314 Уголовного кодекса Республики Армения возбуждено уголовное дело, прокурорский надзор над предварительным следствием которого осуществляется прокурором отдела по делам, расследуемым в управлении по ОВД ГВСУ СК РА военной прокуратуры РА.
Л.А. арестован, проводятся необходимые следственные и другие процессуальные, а также оперативно-розыскные действия – как для выяснения всех обстоятельств дела, так и для определения круга лиц, вовлеченных в дело и уголовно-правовой оценки их действий.
Примечание: Подозреваемый или обвиняемый в предполагаемом преступлении считается невиновным, пока его вина не доказана согласно судебному постановлению, вступившему в законную силу, в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом РА.